Elázott felszerelés, tönkrement szépségszalon, cserére szoruló villamoshálózat. A sztárokat sem kímélte a vihar. A Republic megmenekült a pusztítástól.
Nagy a sürgés-forgás a Városliget melletti Dürer-kertben. A nyüzsgés errefelé nem szokatlan: több mint kétszáz zenekar, zenész és DJ tárolja itt a felszerelését, költi itt a következő toplistás slágerét. Ám a keddi zsongás közel sem egy hatalmas koncert miatt volt akkora: zenészek mentették egy élet munkáját, a pénzkeresetükhöz elengedhetetlen felszerelésüket, értékeiket.
A hétfői hatalmas vihar ugyanis a pince minden helyiségét combközépig érő vízzel töltötte meg, eláztatva hangfalakat, hangszereket, számítógépeket, lámpákat, eladásra szánt CD-ket, tápegységeket és kábeleket. Éjjel többtucatnyian dolgoztak, az önkéntes tűzoltók, hólapátok és vödrök segítségével próbálták kitessékelni a pusztító vizet. A falak azonban így is embermagasságig felvizesedtek, azt sem lehet tudni, hogy valaha lesznek-e még tárolásra alkalmasak a helyiségek.
– Csak a CD-im elázásából félmilliós a kár, el sem tudom képzeni a többit. Talán kiszáradnak, de akkor is javítani kell őket – mesélte Kovács Áron. Ugyanitt volt próbaterme és raktárhelyisége egyébként Dobrády Ákosnak, a Depressziónak, a Group and Swingnek, a Republicnak és a Kowalsky meg a Vegának is.
– Egy komoly turné kellős közepén vagyunk, de ezzel a felszereléssel nem tudunk játszani. Megpróbálunk kölcsönkérni, de másoknál sem jobb a helyzet – mondta Kowa, akiknek hangtechnikai keverőik, kézihangszereik, lámpáik, fénytechnikai eszközeik, lámpáik álltak a vízben többmilliós értékben.
A Republic felszerelését az mentette meg a szétázástól, hogy gyakran koncerteznek.
– Folyamatosan járjuk az országot, ki sem pakolunk a buszból – mondta Boros Csaba.
Czutor Zoli stúdiója ugyan a 13. kerületben, egy másik irodaházban van, de ő is milliós kárról számolt be.
– Öt gitárom, a számítógépem, a hangfalaim, a szintetizátorom, a tápegységeim és a kábeleim mentek tönkre, plusz maga a stúdió berendezése. Majdnem minden fából volt – mondta az énekes.
Pesterzsébeten sem volt jobb a helyzet.
– Térdig jártunk az esővízben – csapja össze a kezét Bangó Margit. – Kispest „lapály”, kisebb esőnél is lábszárközépig ér a víz. Az volt az első, hogy az autókkal beálltunk a kertbe, a kocsibeállóba. A Kossuth-díjas énekesnő unokája, Tina és férje, Emilio még jobban izgult, mert az ő házuk földszintes.
– A lakásban mindenhol bugyogott fel a víz, nem mertük a mosogatót, a vécét használni. Nem emlékszem, hogy valaha lett volna ekkora víz itt a környéken – panaszolja Tina.
A vihar miatt elmaradt hétfő este az István, a király királydombi főpróbája is. Itt is az értékeket kellett menteni, áramtalanítani. Még kedden is minden technika letakarva várta, hogy mi lesz a sorsa. A szervezők azt ígérték, biztosan megtartják a szerda esti előadást.
Molnár Anikónak munkája veszett, Teszári Nóra otthon ázott el
Teszári Nóra a 13. kerületben, egy lapostetős ház legfelső emeletén lakik két gyerekével. – Először az ablakok felett kezdett beszivárogni a víz. Nem volt áram, a telefonjaink merültek, féltem, hogy segítséget sem tudok hívni. Végül a fiam volt a legény a gáton, elemlámpával segédkezett, bájos volt és bátor. Viszont ez sem mentett meg minket attól, hogy reggelre minden átázzon. Festés, és lehet, hogy az elektromos vezetékek cseréje is szükséges – mondta a műsorvezető.
Molnár Anikót is utolérte a hétfői vihar. Az egykori Nagy Ő szépségszalonjába tört be víz, amely hatalmas károkat okozott.
– Délután telefonált a kolléganőm, hogy azonnal rohanjak a szalonhoz, mert a 13. kerületi pincehelyiségünkbe árad az esővíz. Alig egy óra leforgása alatt bokáig ért a víz a kozmetikában, kilenc ember merte a vizet éjfélig, majd reggel is vissza kellett jönnünk takarítani, hogy fogadhassuk a vendégeket. Nagyon remélem, hogy ilyen többet nem lesz, de már gondolkoztunk azon, hogy ezek után emeletre költözünk – sóhajtott Anikó.