A betegséggel való csatározást ugyan elvesztette, de a szerettein, amennyire lehetett, segített. A Bors összegzése szerint sikerült önéletrajzi könyvével némi segítséget hátra- hagynia Czeizel Endrének.
Sosem titkolta betegségét, és azt sem, a gyilkos kór ellen éveken át tartó háborúja szinte minden tartalékát felemésztette. A Czeizel név nem csak itthon, világszerte lett ismert, a szakmai megbecsülés és tisztelet azonban nem párosult anyagi jóléttel.
Erről ő maga nyilatkozott idén tavasszal megjelent életrajzi könyvében.
„56 éves orvosi pályafutásom után 175 000 forint körül van a nyugdíjam, amit a genetikai tanácsadásból egészítek ki” – ismerte be Czeizel, aki azt sem titkolta: volt, hogy a felesége a lányától kellett, hogy kölcsön kérjen az ő kezelése költségeire. Anyagi gondjai miatt vállalt el két reklámfilmszerepet is.
Pedig Czeizel Endre mindent megpróbált, hogy kutatásainak eredményeit mások javára is fordítva sikeres cégeket építsen fel, amelyek akár családja jövőjét is évtizedekre megalapozhatják.
A Bors birtokába jutott céginformáció szerint a magyar piacon első őssejtbankként a Sejtbank Kft. bukkant fel 2002-ben, amelynek a neve összeforrt Czeizel Endréével, de néhány éve ügyvezetőt váltottak. Czeizel neve alatt pedig a Magzatőr Kft., a Czeizel Consulting Kft. és a Czeizel Genetics Kft. alakult meg. Utóbbit tegnap már nem lehetett megtalálni a cégek hivatalos nyilvántartó rendszerében, az úgynevezett Optenben.
A Magzatőr Kft. Czeizel barátnőjére, Heigl-Kis Dórára maradt, tavalyi bevétele mindössze nettó egymillió forint volt. A Czeizel Consultingot a professzor unokája, Jonatán „igazgatja”, bevételéről nincs nyilvános adat. Mennyit érhetnek ezek a cégek? A korábban az őssejtkutatásban, az eredmények alkalmazásában a jövőt látó műgyűjtő, Pákh Imre szerint azonban félő, Czeizel betegsége a vállalkozásai sorsát is megpecsételhette.
– Nos, nem ismerem ezeket a cégeket, csak azt tudom, hogy ha a professzor úr az elmúlt években a betegségének köszönhetően nem tudott velük foglalkozni, akkor feltehetően lekéste a gyorsvonatot – mondta a Borsnak Pákh. – Az Egyesült Államok ma már dollármilliárdokat fektet be az őssejttel kapcsolatos kutatásokba, úgy tűnik, tényleg ez a jövő. A terület azonban hihetetlen fejlődésen megy át, havonta százával jelennek meg az új, szakmai kutatásokról szóló cikkek és eredmények. Aki ebből kis időre is kimarad, lemaradhat. Anno mi is a genetikában hittünk, de a bürokrácia rögös útjai keresztbe húzták a számításainkat – mondta a műgyűjtő, aki 2007-ben Kaposváron alapított meg egy őssejtekkel foglalkozó céget.
A betegségével és pénztelenséggel haláláig küzdő Czeizel azonban nem felejtette el szeretteit. Hozzá közeli forrásunk szerint, bár nem is elsősorban anyagi megfontolásból, hanem személyes indokok miatt is vezérelve adta ki idén tavasszal utolsó könyvét ,„Két életem, egy halálom” címmel. A kötet sikeres – anyagilag is.
– Czeizelnek meggyőződése volt, hogy az emberek nem is ismerik őt igazán. Hogy félreismerték, és ő nem az az ember, akinek hiszik. Ez volt talán a fontosabb érv, ami miatt vállalta a könyvet – mondta a professzorhoz közeli forrásunk, amelyet a kötet előszavában Czeizel meg is erősít.
Hónapokkal a megjelenése után a kötet, melyet már legyengülve, fájdalmakkal küszködve, lefogyva írt a genetikus, a Libri sikerlistáján 6., az Alexandrán 3., kasszasiker. És bár úgy tudjuk, a tízezres álomhatárt még nem érte el, de a nagy rohamra csak ezek után, karácsony előtt lehet majd számítani. A négyezer forintos vételárból és a szerzőket ilyen esetekben megillető százalékokból kikalkulálva azonban tény: milliós bevételi forráshoz jut így Czeizel családja. A világhírű professzor tervei szerint...