Hiába a sok illatszer és eltompult szaglásunk, az illatunk még mindig elárulja érzelmeinket és betegségeinket.
A modern kor embere arra törekszik, hogy elnyomja természetes testszagát: parfümöt, dezodorokat, tusfürdőket és erős illatú ruhaöblítőket használ. Időnként – például egy kánikulai napon a tömött villamoson – ennek nem mindig érezzük az eredményét, de a tudósok szerint ez így is van jól. A természetes illatunk ugyanis még most is a segítségünkre van abban, hogy kifejezzük érzelmeinket, vagy éppen felhívja a figyelmünket valamilyen egészségügyi problémára.
Megfejti a kódot a tudatalatti és a gép
A testszag sokkal többet mutat annál, mint amit el tudnánk képzelni. Az egyéni illatunkat legalább 120-féle kémiai vegyület alkotja. Bár ezt az emberi orr nem érzékeli tudatosan, hatással van ránk.
Azt már egy ideje bebizonyították, hogy a kutyák felismerik a szagról a rákos betegséget, és a betanított állat jelzi is ezt. Most a tudósok egy olyan elektronikus orron dolgoznak, ami felismeri a betegség jellegzetes illatát. Amikor elkészül, remélhetőleg az egyéb szervi elváltozások szagmintáját is felismeri és megkülönbözteti majd.
A verejték is lehet izgalmas
A biológusok, kémikusok, orvosok és magatartáskutatók világszerte vizsgálják az emberi test termelte illatokat és azok jelzéseit. A philadelphiai Monell Chemical Senses Center a világ legnagyobb intézménye, ahol tanulmányokat készítenek erről. Itt már több fontos megállapítást is tettek.
Az egyik ilyen, hogy a testszag pontosan jelzi, ha valaki szexuális izgalomba kerül. Nem véletlenül fordul elő például, hogy egy felfokozott állapotban lévő izzadt nő vagy férfi nem undort kelt a közelében lévőben, inkább hihetetlenül szexinek tartja. Ez a verejtékben megjelenő vegyi anyagoknak köszönhető. Hiába nem érzékeljük ennek illatát, az orrunk továbbítja az agyunkba, ami bekapcsol ennek jelenlétében, és megérezzük, milyen állapotban van a másik.
Kísérletek is bizonyították
Egy kísérlet során egy üres teremben olyan székekre kellett leülnie a nőknek, amelyek közül néhányat bepermeteztek a férfi vonzalmát jellemző anyaggal. Az eredmény szerint a nők főleg azokra a székekre ültek le, amelyeket befújtak ezzel. A philadelphiai kutatók azt is állítják, hogy a kísérletek szerint a férfiizzadtság illata megnyugtatja és ellazítja a nőket.
A nők a termékeny napjaikon vannak ugyanilyen hatással a férfiakra. Ilyenkor a szervezetük olyan jelzéseket küldenek, amelyek a férfiaknál fokozza a tesztoszteronszintet, emiatt az urak hajlamosabbak lesznek nagyobb kockázatot vállalni, és nagyvonalúbbak is lesznek ezekkel a nőkkel.
Egy bécsi intézetben néhány évvel ezelőtt egy etológus közel 200 résztvevővel végzett egy kutatást. Ez nemcsak azt erősítette meg, hogy minden egyes személynek jellegzetes, saját illata van, hanem azt is bebizonyította, hogy ezek az illékony szerves vegyületek még nemek szerint is eltérők.
A testszag a kort is elárulja. Életciklusok szerint más jeleket küld. Fiatalabb korban ezek kevésbé intenzívek, de olyan jellegzetesek, hogy az egymással kapcsolatban lévők egyből felismerik.
Többféle betegség is felismerhető a verejtékből. Ennek mintegy 99 százaléka semleges víz, a fennmaradó részt alkotják a fehérjék, zsírok és egyéb anyagok. Kóros elváltozás esetén ezekben történik változás. A máj egyik anyagcsere-betegségétől például erős halszaga lesz az izzadtságnak. A bőr-, prosztata-, nyirokcsomó-, tüdő- és emlőrákot pedig már a betanított kutyák is képesek különválasztani.
Kiszagolható a félelem
Aki fél, az jobban izzad, mégsem ez árulja el igazán a szorongást, hanem a verejték megváltozott szaga. A kutatók azt feltételezik, hogy a stressz egy tipikus anyagot vált ki ilyenkor, amit mindenki felismer anélkül, hogy a tudatában lenne. Ezt bizonyítják a kísérletek is. A résztvevőkkel többféle izzadtsággal átitatott pólót szagoltattak meg, és többségük pontosan kiválasztotta, hogy melyik tartozott olyan emberhez, aki félelem miatt verejtékezett. sportolástól átnedvesedett ruhadarabokra senki nem jelzett.