A rekordok könyvébe kerül a Balaton család, akik első magyarként hajózták át az Atlanti-óceánt a Csendes-óceánnal összekötő Északnyugati-átjárót.
A hírhedt átjárót az év nagy részében vastag jég borítja, évente csupán két-három hétig hajózható.
A családfő, Balaton Zoltán, a felesége és két gyermekük – Csenge, a nagylány, és a mindössze hatéves Kristóf – július elején Grönlandról vágott neki az útnak, és szeptember elején érkeztek meg Kanadába.
A rendkívül veszélyes, közel ötezer kilométer hosszú utat két hónap alatt tette meg a család, nem mellékesen egy harmincéves vitorlással.
– Az automata kormányunk egyáltalán nem működött az út során – beszélt a kihívásokról Balaton Zoltán. – Volt, hogy négy napon keresztül két-háromóránként váltottuk egymást a kormánynál a feleségemmel és a lányommal.
Velük tartott kisfiuk, Kristóf is, aki a jéggel borított tenger kellős közepén ünnepelte hatodik születésnapját. A természet ajándékaként azon a napon látott életében először jegesmedvét.
– A rádiónk is elromlott – fűzte tovább Zoltán –, így gyakran nem tudtuk, milyen lesz az időjárás az átjáróban. Ráadásul egyszer, amikor egy jégmezőn haladtunk át, a jégtáblák miatt ripityára tört a kormányuk. A legextrémebb eset pedig az volt, amikor körbezárta a hajót a jég. Végül egy közelben haladó jégtörő sietett a segítségünkre.
A kimerítő úton emberekkel alig találkoztak. Annál több rozmárral, bálnával, fókával hozta őket össze a sors.
– Puskát is vittünk magunkkal a biztonság kedvéért, ha megtámadna minket egy jegesmedve – ecsetelte a veszélyeket a családfő, aki a fegyvert egy grönlandi élelmiszerboltban vásárolta. A család minden nehézség ellenére szívesen gondol vissza az útra. Olyannyira, hogy a következő alkalommal Alaszka felé bontanak vitorlát.
Jégpáncél borítja szinte egész évben, van olyan rész, amely sosem nyílik meg a hajósok előtt. Eddig csupán százhúsz vitorlás tette meg
a veszélyes utat, pedig sokan próbálkoztak már.