Szanticska az a falu Magyarországon, ahol kis túlzással minden lakosra jut egy templom. Ugyanis három állandó lakosa és két szentélye van.
A Cserehát-dombság közepén egy völgyben található Magyarország legkisebb falva. Szanticska 18 házból és 2 templomból áll, az egyik görög, a másik római katolikus. Egy hely, ahol se bolt, se kocsma nincsen. A kukásautó sem tudja megközelíteni. A Bors az egyik állandó lakos, Teleki Mónika segítségével próbálta megfejteni Szanticska népszerűségének titkát.
A kétgyermekes anyuka tudatosan vonult el a nagyváros zajától, vissza a gyökerekhez. – Két megélhetési lehetőség van, a földművelés és a turizmus, mindkettővel foglalkozunk. Vendégházakat üzemeltetünk a faluban, és amit megtermelünk, azt eltesszük télre – mondja Mónika. Lánya, Luca 16 éves, neki sincs ellenére a vidéki élet. Három pónit, két kecskét, kutyákat, macskákat gondoz. Ő még Debrecenben jár iskolába, de az egyetem után szeretne ő is végleg Szanticskára költözni.
Pál Gergő is évek óta él a kis faluban. Felesége tanítónő a szomszéd faluban, ő a harmadik állandó lakos. Gergő méhészkedik, fuvarozik, és traktorral földet művel. – Elfogadtuk, hogy ez másfajta élet. Tartalékolni kell étellel, gyógyszerekkel, mert nem lehet elugrani az éjjel-nappaliba – nevet.
Nyáron ellepik a turisták a települést. Gyerekek, fiatalok, túrázók, vadászok és kóruscsoportok is egyaránt kedvelik.
Erdei Sándor, avagy Rokker Zsoltti szívügye Szanticska. 2002-ben elvégezte a Miskolci Egyetemet kultúrantropológusként. A diplomamunkáját kedvenc falujáról írta: „Szanticska, egy újjáéledő település” címmel. – Egy kis ékszerdoboz a festői környezetével és gyönyörű építészeti stílusával – mondta a Borsnak a komikus. Van egy háza Szanticskán, és tiszteletbeli alpolgármesternek választották.