Aktuális

Megszabadíthat a magánytól a karácsony

Balajti Péter

Létrehozva: 2015.12.23.

Csomagolópapír hangja, lelkes gyerekujjongás, meghitten egymásra mosolygó felnőttek, az otthon fényében ragyogó családot boldog elégedettséggel végigpásztázó idős tekintet is jól érzékelteti: a karácsony a legszebb ünnepünk. Ám az egyedüllét terhét viselők ilyenkor még inkább érzik szeretteik hiányának súlyát.

Valós és komoly probléma hazánkban a boldogtalan egyedüllét: a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetségéhez éves szinten mintegy százezer hívás fut be, ennek tizenöt százalékát teszik ki a magányosok.
Székely András elnök szerint ugyan csak tévhit, hogy karácsonykor megugrik az öngyilkosságot fontolgató segítségkérők száma, a magánytól szenvedők viszont ilyenkor kétszer annyian hívják a mobilról is ingyenes 116-123-at, mint az év más időszakában.

– Sablonok helyett az egyéni élethelyzetek és életkörülmények megismerését követően érdemes személyre szabott, így még inkább követhető segítséget adni. Ugyanakkor meglepően sokan érzik magukat magányosnak, miközben lenne kivel megosztaniuk az örömüket, bánatukat, illetve az ünnepeket. Csakhogy az egykori barátokkal, ismerősökkel vagy éppen családtagokkal hajdan megszakadt kapcsolatot nem könnyű újraéleszteni. Különösen akkor, ha egy múltbéli sértődés miatt állt be a mosolyszünet. Más kérdés, hogy az ilyen esetek meghatározó részében nem is valós, pusztán vélt sérelem áll a háttérben vagy kiderül, az ominózus eset olyan régen történt, hogy arra már egyikük sem emlékszik. Ahogy az sem példa nélküli, hogy a megbántott csak a másik békülésére vár… Márpedig mi lehetne ehhez méltóbb időszak a szeretet ünnepénél? – kérdezi Székely.

Azt viszont aláírja, hogy az első lépés megtételéhez, az esetleges elutasítástól való félelem leküzdéséhez bátorság kell, akár régi, akár új kapcsolatra vágyik is az ember. – Nem egy helyen működnek nyugdíjasklubok, vallási közösségek, melyek tárt karokkal, szeretettel és megértéssel várják az újonnan érkezőket. Szintén kapcsolatépítő lépés, ha az ember a közvetlen szomszédja felé nyit. Például kér tőle egy kis sót, lisztet vagy cukrot, majd köszönetképpen az annak segítségével elkészült ünnepi süteményből visz át egy kis kóstolót – példálózik a szakember.

Vannak, akik a lelki elsősegélyt nyújtókkal próbálják tölteni a karácsonyt, s bár az ott szolgálatot teljesítők készséggel állnak rendelkezésre, nem csevegésért, hanem segítségért hívhatóak, egy-két jó szóval bárkit megajándékoznak. A hívók csaknem fele férfi, ami meglepő, ám örömteli, lévén a teremtés koronáiba előszeretettel nevelték bele, hogy oldják meg maguk a problémáikat, segítséget kérni a gyengeség jele. – Szerencsére egyre kevesebben osztják ezt a téves véleményt. Az élet nehézségeinek megvallása, kibeszélése gyógyító hatású, s a névtelenség védelme is azt a célt szolgálja, hogy bátrabban tárcsázzanak és könnyebben megnyíljanak az érintettek – magyarázza a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetségének elnöke.

Ugyanakkor mi magunk is tehetünk a környezetünkben élő, általunk is ismert magányosokért. Egy-egy apró figyelmességgel, mézeskaláccsal, szaloncukorral, mandarinnal, kiolvasott újsággal, pár kedves, jó szóval örömünneppé varázsolhatjuk számukra is a karácsonyt.

Ha Ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja (mobilról is) a 116-123-as, ingyenes lelkielsősegély-számot! 

Kapcsolódó jegyzetünk itt olvasható.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek