Mégsem a modern kori életmód a rák kialakulásának elsődleges oka – derült ki egy kutatásból, amely során több száz éves magyar múmiákat vizsgáltak. Az egyik mumifikálódott emberi maradványban ugyanis kimutatták azt a mutálódott sejtet, ami a gyilkos kórt okozza.
Szenzációs felfedezés
A múmiákat régóta használják a különböző egészségügyi problémák hátterének feltérképezéséhez. A szívinfarktustól egészen a tuberkulózisig már sok mindenről alkottak pontos képet így.
Az új kutatás során arra is rájöttek, a rák nem csak napjaink problémája, több száz éve is jelen volt. Így felvetődik a kérdés, akkoriban mi okozhatta a megbetegedést.
Tévhitek
Az eddigi feltételezések szerint a halálos betegség kialakulásáért az egészségtelen étkezés, a mozgásszegény életmód és a modern kor káros vívmányai okolhatók. Az biztos, hogy napjainkban a legtöbben rákos megbetegedésben halnak meg, így nincs kizárva, hogy a modern kori faktorok rásegítenek a betegség megjelenésére. Ugyanakkor az új kutatás rámutat, az eddigi feltételezések nem pontosak. A tudósok szerint a halálos kór azokban alakul ki, akik fogékonyak a megbetegedésre.
Vitás kérdés
A Semmelweis Egyetem Kísérleti Rákkutató Intézetében arra figyelmeztetnek, hogy a rák kialakulásának miértje parázs vitákat gerjeszt a kutatók között. Az eddigi vizsgálatok azt mutatják, mind az életmód, mind a genetikai fogékonyság állhat a megbetegedés mögött, biztosat egyelőre aligha lehet mondani. Magyarországon is kutatják a daganatos betegségeket, de ezek más területekre fokuszálnak, nem a kialakulásra.
Magyar múmiák
A vizsgálatok során húsz éve kiásott, Vácon talált múmiákból vettek mintákat. Mivel nagyon sok testben találtak tuberkulózisra visszavezethető nyomokat, megvizsgálták, van-e bármelyikben rákos elváltozásra utaló jel. Húsz múmiából ötvenegy mintát vettek, és egy testben meg is találták azt a mutálódott sejtet, amiből végül kialakult a gyilkos betegség. Ez pedig azt bizonyítja, hogy már a modern kort megelőző időkben is jelen volt a halálos megbetegedést okozó kór. A kutatók hangsúlyozták, további vizsgálatokra van szükség, több szövettani analízis kell ahhoz, hogy biztosan kijelenthessék: a genetika áll a rák kialakulásának hátterében.
Váci maradványok
A vizsgálatban használt múmiákat 1995-ben találták meg egy lezárt váci kriptában. Ösz-szesen 107 női, 119 férfi és 38 meghatározhatatlan nemű, természetes úton mumifikálódott emberi maradványt találtak. Csodával határos módon maradtak teljesen vagy részlegesen épek, így a kutatóknak viszonylag könnyű dolguk volt a vizsgálatok során. A maradványokat jelenleg a Természettudományi Múzeumban tárolják.