214 darab régi ezressel segített egy 83 éves asszony az unokáján. A Bartókbankókat fejkendőjében őrizte.
Több mint másfél évtizede, 1999-ben vonták ki a forgalomból, sokan már el is felejtették, hogy valaha ilyennel fizettek. Nem úgy egy pestszentlőrinci nyugdíjas, a 83 éves Margit néni!
– Egy hétvégi családi vacsorán panaszkodtam, hogy év elején kicsit rosszabbul megy a vállalkozásom, és pénzszűkébe kerültem. A drága jó nagyikám azt mondta erre: sebaj, majd ő megoldja! Nem nagyon vettük komolyan, hiszen kicsike a nyugdíja, de ő tovább erősködött, hogy menjek át másnap hozzá. Így is történt, ő pedig egy kis kutakodás után egy szakajtónyi régi, zöld színű ezres bankóval jött elő, amit a fejkendőjében rejtegetett – mesélte a kedves történetet a Borsnak a büszke unoka, Prém Zoltán.
Kiderült, hogy Margit néniék még a rendszerváltás idején kaptak egy darabka földet kárpótlásként, de az idős asszony férje halála után túladott a telken, az ebből kapott pénzt pedig eldugta rosszabb időkre.
– Megszámoltuk: 214 ezer forint volt, amit a Nemzeti Bank budapesti központjában be is váltottak névértéken. Csak azokat váltották be, amik viszonylag épek voltak. A bankók még a 80-as évekből valók voltak. Kérdeztük a nagyikát, miért nem akkor költötte el, amikor még ért is valamit, mire ő azt felelte: akkor nem volt rá szükség – mosolyog Zoltán.
A forint 1946-ban váltotta a pengőt. Kezdetben tíz- és százforintos papír bankjegyek voltak csupán, ma az ötszázas a legkisebb és a húszezres a legnagyobb. A fémpénzek közül előbb a filléreket, aztán az egy- és kétforintosokat vonták be. Ezek közül ma már egyik sem beváltható. A már kivont papírpénzek közül a lila ötszázast (Ady Endre), a zöld ezrest (Bartók Béla) és a barna ötezrest (Széchenyi István) 2019-ig, a zöld kétszázast (Károly Róbert) 2029-ig lehet visszaváltani. Kevesen tudják, hogy a jelenleg forgalomban lévő kék, Mátyás királyt ábrázolóhoz hasonló, de fémcsík nélküli ezrest 2007-ben kivonták a forgalomból, ezeket 2027-ig lehet beváltani. (Cím: Budapest V. ker. Kiss Ernő u. 1.).