Elkobozták a budapesti Kossuth téren Julika néni virágait a közterület-felügyelők. A Bors megtalálta a Gyöngyösorosziban élő nőt, akinek története bejárta a netet.
– Jöjjenek be kedveskéim, csinálok maguknak egy kávét. Hallottam, hogy az internetre valaki megírta, ami velem történt. Most képzeljék el ezt a szégyent, soha bűnt el nem követtem, vénségemre pedig ilyen megaláztatás ér, hogy bűnözőként kezelnek – invitál be minket portájára a Gyöngyösorosziban élő 82 éves Julika néni.
Szemcseppért árult
Az idős asszony saját kertjében növő nárciszait hozta fel Budapestre, hogy egy kis pénzért eladja és szemcseppet vegyen a pénzből látássérült, cukorbeteg lányának. A történetnek szemtanúja volt egy újságíró, aki megosztotta mindezt a Facebookon. Néhány óra alatt ezrek osztották meg a posztot.
Több feltételnek is meg kell felelnie annak, aki közterületen szeretne árulni valamit. Ennek legegyszerűbb – bár ez is szigorúan szabályozott – módja, ha őstermelőként teszi ezt. Ehhez őstermelői igazolványt szükséges kiváltania. Ezt bármely 16. életévét betöltött személy megteheti, aki a tevékenységét, termelését a saját gazdaságában végzi, vagyis nem a nagybani piacon, vagy éppen az erdőben szerzi be árusítani kívánt portékáját. A megtermelt, előállított árut csak úgy értékesítheti, ha a piaci, vásári árusítási tevékenység előtt írásbeli engedélyt kért a helyi Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivataltól, ahol nyilvántartásba veszik.
– Azóta is percenként keresnek, hogy segítenének a virágárus néninek. Nagyon rossz volt látni, hogy zokog a néni – mondja a Borsnak Kovács Klára, a Népszabadság munkatársa.
A Bors ezután kereste fel Gyöngyösorosziban Julika nénit, aki egy nappal az eset után is zokogásban tör ki, ha a történtekre gondol.
Nincsen vagyona
– Nem loptam, nem bűnöztem, nem úgy, mint azok, akik szétlopják az országot! Nézzék meg, nincs más vagyonom, csak ez a kis veteményes. Innen szedtem a magam kertjéből. Nem tudom, miért van szüksége az én kis virágomra a magyar államnak. Biztos a menyasszonyának vitte a közterületes – fakad ki Julika néni, akitől a hatóság emberei elvették a virágot.
Az idős néni egyébként csütörtökön is járt a Kossuth téren. Előző nap, a tortúra idején ugyanis annyira felzaklatta magát, hogy a nagy izgalomban kirántotta kulcsait a táskájából. Csodák csodája a forgalmas helyen egy nappal később megtalálta azokat.
Hova lettek a virágok?
Egy csokor nárciszt 300 forintért adott, mint mondja, a hétvégén a piacra jár árulni, ahol szabad neki. Csakhogy hétköznap nincs piac, a virágok pedig elhervadnak.
– Köszönöm szépen, de nem fogadok el segítséget, csak hagyják, hogy a kis virágaimat árulhassam – mondja búcsúzóul. Kerestük az ügyben a belváros-lipótvárosi közterület-felügyeletet is, akik hosszú válaszukban végig az intézkedés jogosságát hangoztatták. Szerintük Julika néni nem sírt. Az idős nő megmutatta nekünk a büntetésről szóló papírt, amin az áll: közterületen folytatott jogosulatlan kereskedelmi tevékenység miatt intézkedtek ellene. Az nem derült ki, hogy mi lett a lefoglalt virágokkal.
A Népszabadság egy videót is forgatott a nénivel, amit itt tekinthet meg.