Továbbra is aggodalomra ad okot a színész állapota. A műtét után magához tért, de beszélni egyelőre nem tud.
Könnyes szemmel lépett ki csütörtök délután az Országos Idegtudományi Intézet ajtaján Kulka János orvos nővére, Janina. A megtört asszonyt a lánya vigasztalta, ők ketten azok, akik mindennap bemennek az intenzív osztályon fekvő Kulka Jánoshoz.
Nem jó jel, ha egy orvost a beteglátogatás után sírni látunk, de a könnyek betudhatók annak is, hogy Janinának a testvérét, a szeretett öccsét kell ilyen kiszolgáltatott állapotban látnia.
A Bors úgy tudja, hogy reményteli a hangulat az intenzív osztályon, mivel Kulka János szerdán magához tért. A jobb oldali végtagjait – amivel a kórházba szállításakor gondok voltak – picit ugyan, de mozgatni kezdte, és teljesen tudatánál van, ha kérdezik, pislantással válaszol. Jelezte, hogy megismeri Janinát és az unokahúgát, és azt is, hogy tudja, mi történt vele.
A Kossuth-díjas művész kedd délután lett rosszul, rohammentő vitte előbb a Honvéd-kórházba, majd az első vizsgálatok után azonnal egy speciális intézménybe, az Országos Idegtudományi Intézetbe, ahol jellemzően stroke-os, agyvérzéses és agyi infarktusos betegeket ápolnak.
Kulka felépülésével kapcsolatban számos hír jelent már meg a sajtóban, de tény, hogy az elkövetkezendő napokban derül csak ki, hogy teljesen felépülhet-e, vagy marad esetleg valamilyen probléma, amivel a későbbiekben foglalkozni kell. Addig is az orvosok, a nővérek és a rajongók sem tehetnek mást, mint várnak. Várnak arra, hogy János elég erős legyen és a szervezete legyőzze a betegséget. Ebben a sok pihenés és a nyugalom segíti őt. Az intenzív osztályra éppen ezért kizárólag a családtagok mehetnek be, és közülük is egyszerre csak egy ember állhat a betegágya mellett.
A stroke lehet agyvérzés és embólia is. Előbbinél az artéria nyomás hatására szinte felrobban, és vér árasztja el az agyi szöveteket. Embólia, vagyis vérrög esetében a rög elzár egy artériát, az agyi szövetek nem jutnak oxigénhez. A stroke mindkét fajtája hatalmas pusztítást tud okozni.
– A legfontosabb, hogy a tüneteket azonnal ismerjük fel és hívjuk a mentőket, minél később kerül sor beavatkozásra, annál nagyobb rész hal el az agyból. Egy agyi érkatasztrófánál ugyanis egészen biztos, hogy valamennyi agyszövet elpusztul – mondta el az általunk megkérdezett szakértő.
– A tünetmentességtől a súlyos maradandó tünetekig bármi elképzelhető. Súlyos esetben bekövetkezhet végtagbénulás, járásbizonytalanság, az egyensúlyérzés zavara, a beszédkészség vagy beszédértés teljes vagy részleges elvesztése, ritka esetben vakság is – folytatta. A beteg sorsa függ attól is, hogy mekkora az agyban elhalt terület, és annak funkcióját át tudja-e venni a többi szövet.
A Godot-ra várva, A nép ellensége és a Faust I–II. című produkciók április–május–júniusra tervezett előadásai elmaradnak, elmarad továbbá június
6-án a Mártírok a Kamrában.
A jegyek a színház jegypénztárában visszaválthatók az előadások időpontját követő 5. munkanap végéig – közölte a Katona József Színház. A két Korea újraegyesítése című darab előadásait Kocsis Gergely beugrásával megtartják.
Ismerünk hírességeket, akinek éle-téért agyi katasztrófa miatt aggódhattunk.
Berek Kati, a Nemzet Színésze még 1993-ban került kórházba. Több évbe telt, míg visszaküzdötte magát a színpadra.
Sharon Stone-nak 2001-ben volt agyvérzése, a teljes felépülése – vagyis amíg újra megtanult járni, beszélni és olvasni – két évbe telt, 2014-ben pedig ismét stroke-ot kapott.
Kozsó tavaly tavasszal élte túl agyvérzését, többször meg kellett operálni. Logopédus és gyógytornász foglalkozik vele a mai napig.