Nem jogerősen kétmillió forint nem vagyoni kártérítést nyert egy nő és a testvére a rendőrségtől, amiért eltűntként keresett édesapját ismeretlenként temették el Újfehértón. A család kilenc hónapig azt sem tudta, él-e, hal-e szerettük.
Három gyermeke és három unokája gyászolta az 57 évesen elhunyt Nagy Györgyöt. A férfi a borsodi Csobajon lakott, 2010 decemberében testvérét látogatta meg a fővárosban, Óbudán.
– Miután nem érkezett haza és életjelet sem adott magáról, a testvér bejelentést tett a III. kerületi kapitányságon, ahol ezután eltűntként kezdték el keresni. Közben két nappal később a szabolcsi Újfehértón találtak egy ismeretlen holttestet. A halál oka kihűlés volt, közigazgatási eljárásban nyomozott a nyíregyházi kapitányság – kezdi a hátborzongató történetet dr. Nemesszeghy Aurél ügyvéd. György lánya, Nagy Anita azután kereste fel a jogászt, hogy világossá vált: édesapját eltűnése után nem sokkal, 2011 januárjában Újfehértón ismeretlen holttestként eltemették. Arra azonban kilenc hónapot kellett várni, hogy ez kiderüljön.
A rendőrség hónapokig nem rakta össze, hogy az Óbudán eltűnt Nagy György és az ismeretlen újfehértói holttest egy és ugyanaz. A jogi képviselő az ORFK-nál vizsgálatot kezdeményezett, s ebben kimondták: hibázott mindkét rendőrkapitányság, mert például nem rögzítették az eljárásokban az eltűnt, illetve az ismeretlen holttest különös ismertetőjegyeit.
2010. december 3.: Az óbudai kapitányságon bejelentik Nagy György eltűnését.
2010. december 5.: A szabolcsi Újfehértón találnak egy ismeretlen holtestet.
2011. január 19.: Debrecenben ismeretlen elhunytként, köztemetéssel végső nyugalomra helyezik Nagy Györgyöt.
2011. február: György testvére jelzi Óbudán: lehet egy tanú, aki Újfehértón látta az eltűntet.
2011. március 31: Az ORFK jelzi a nyíregyháziaknak, hogy keressék fel óbudai kollégáikat.
2011. május: Kihallgatják a tanút, aki fényképről felismeri az ismeretlen holttestben Györgyöt.
2011. szeptember: György lánya, Anita jelentkezik a rendőrségen, mert úgy hallotta: megtalálták apját. Ekkor derül ki az igazság.
2013. nyár: Exhumálják és Hajdúdorogon, szülei sírja mellett újratemetik Györgyöt.
2016. február: A Fővárosi Törvényszék nem jogerősen elmarasztalja a két rendőrkapitányságot.
– Utóbbi esetében a boncolás után is csupán annyi került be a jegyzőkönyvbe, hogy „nagy orr és elálló fülek”, pedig több jellegzetes műtéti hege és vágása is volt – magyarázza az ügyvéd.
Tehát a rendőrség két párhuzamos eljárást folytatott. A nyíregyháziak a határ közelsége miatt még külföldön is kutatták, ki lehet az elhunyt. Eközben a család aggodalma nőttön-nőtt, nem tudták, él-e, hal-e szerettük. Égre-földre keresték vélt eltűnése környékén, Óbudán, sőt Nyíregyházán, Hajdúdorogon és Debrecenben is teleplakátolták az utcákat.
– 2011. március végén az ORFK eltűnésekre specializálódott osztálya már javasolta a nyíregyháziaknak: keressék fel óbudai kollégáikat. Ekkorra György testvére a III. kerületieknek tett vallomásában már jelezte: lehet egy tanú, aki találkozott eltűnése idején fivérével egy újfehértói tanya közelében. Az ő kihallgatására májusig kellett várni, de fénykép alapján 95 százalékos biztonsággal állította: az ismeretlen holttestet látta. Ennek ellenére csupán szeptemberben, tehát az eset után kilenc hónappal vált világossá ügyfelem előtt, hogy apját, miközben a rendőrség kereste, szintén a rendőrség megtalálta, és köztemetéssel, ismeretlen elhunytként eltemették. Az embertelen eljárást tetézi, hogy Anitának kellett felkeresnie 2011 szeptemberében a rendőrséget, hogy kiderüljön az igazság. Ekkorra már különböző mendemondák keringtek arról, hogy megtalálták az édesapját, ezt akarta ellenőrizni. Így derült ki az igazság – idézte fel Nemesszeghy Aurél.
– Miután bizonyossá vált, hogy az önkormányzat temettette el, még a köztemetés költségeit is ki akarták vele fizettetni. Kétszázezerre perelték, de elvi okok miatt nem fizetett. 2014-ben pereltük be a III. kerületi és a Nyíregyházi Rendőr-főkapitányságot, nemrég hozott nem jogerős végzést a Fővárosi Törvényszék: mindkét kapitányságot egy-egy millió forint nem vagyoni kártérítésre kötelezték – mondta az ügyvéd. [Jegyzetünk itt.]