Aktuális

100 évig rejtőzött az értékes Klimt dombormű - Pesti lakás falán lógott

Bors

Létrehozva: 2019.01.17.

Zongoraszalon dísze volt évtizedeken át a műkincs, ami feltehetőleg az osztrák Gustav Klimt keze munkája.<br />

Több mint százéves, és legalább ennyi ideig díszítette egy budapesti, nagykörúti lakás zongoraszalonjának falát egy gipszből készített dombormű.

A művet egy belsőépítész fedezte fel, aki úgy gondolja, Gustav Klimt alkotása. Selmeczi György kutatását a domborművön ol­vasható cím alapján indította el.

Az arannyal, szabad kézzel festett, gipszből készült mű keletkezése 1890 és 1892 közé tehető. A szakember szerint a 19. századi osztrák Ehrbar zongoragyár magyarországi képviseletének megrendelésére készült az 1896-os millenniumi ünnepségekre.

Az elkészítés hasonlóságain túl, abból is lehet Klimtre következtetni, hogy otthagyta a művön kézjegyeit: a hullámvonal, a babérfüzér és a domborművön látható líra tipikusan rá jellemző díszítő­elemek.

Megdöntötte Picasso rekordját

Klimt 1862-ben, egy Bécs környéki faluban született, a szecessziós stílus egyik legismertebb képviselője. Festményei napjainkban elképesztő összegekért cserélnek gazdát. 2003-ban az egyik képét nyolcmilliárd forintnak megfelelő összegért kelt el, 2006-ban pedig megdöntötte Picasso rekordját: Adele Bloch-Bauer I című alkotása 135 millió dollárért, vagyis körülbelül 38,2 milliárd forintért vándorolt egy New York-i galériába.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek