<p>Életre kelt egy 18 esztendeje halottnak nyilvánított férfi. A 62 éves A. Mártont újjászületése első perceiben máris több bűncselekménnyel gyanúsították meg.</p>
Horgászújságokban kínált reklámmegjelenést egy újsütetű pecaparadicsom-tulajdonosnak egy Szigethalmon élő férfi, de a marketingkampányból semmi nem lett.
– Pályafutásom legbizarrabb nyomozása volt, és nem az elkövetés értéke miatt – vallja a szerdán megjelenő Zsaru Magazinban Nyilas Horváth Tímea őrnagy, a Szigetszentmiklósi Rendőrkapitányság kiemelt főnyomozója. – Majosháza külterületén nyitott horgásztavat tavaly év végén a helybeli vállalkozó, és neki kínált hirdetési lehetőséget két általa menedzselt kiadványban egy Szabó Lajosként bemutatkozó ember. Idén januárban 145 ezer forint előleget vett fel, a hirdetések áprilisra ígért megjelenése azonban egyre váratott magára. A titokzatos Szabó Lajost a vállalkozó soha többé nem látta, telefonon még néhanap elérte. A férfi későbbi ütemezésekkel hitegette, nyár elejére pedig a telefonos kapcsolattartás is megszakadt. A vállalkozó végül júniusban bejelentést tett. Kerestük, de a szigethalmi férfi által megnevezett Horgász Atlasz és Horgász ABC kiadványnak a hírét sem hallottuk, végül kapcsolatai feltárása után, szeptember 30–án otthonából előállítottuk.
A férfi a gyanúsítás ismertetése során ötölt-hatolt, a mellébeszélésnek csak akkor szakadt vége, amikor a zsaruk az adatait bevitték a rendszerbe, és kiderült: ilyen ember a nyilvántartásban nincs! Ki maga? – hangzott el az őrnagy tömör és súlyos kérdése, mire „Szabó Lajos” nagy nehezen színt vallott.
– Második nekifutásra A. Mártonként mutatkozott be, és valamivel közelebb kerültünk a valósághoz, viszont a nyilvántartás szerint A. Márton 1988. május 15-e óta halott.
– De én élek! – tiltakozott a férfi. Elmondása szerint a nyolcvanas években rossz társaságba keveredett, börtönben is ült, majd bizonyos körök zsarolták, fenyegették, ezért úgy döntött: új személyiség mögé bújik. Hozzátartozóival minden kapcsolatot megszakított, piacon vásárolt egy személyi igazolványt, és fokozatosan belehelyezkedett új identitásába, Szigethalmon már mindenki Szabóként ismerte. Családja a távollétében eltűntnek, később halottnak nyilváníttatta, ő minderről nem szerzett tudomást.
Valós kiléte tisztázása után is többször rá kellett szólni, hogy igazi nevével szignózza az űrlapokat, a keze ugyanis ráállt arra, hogy Szabó Lajos.
A csalárd módon felvett hirdetési előleg megszerzése mellett új személyisége önhatalmú megalkotásáért is felelnie kell, csalás és közokirat-hamisítással gyanúsították meg. Szabadlábon védekezik.