Aktuális

56-os akcióthrillert rajzolt Attila

BLN

Létrehozva: 2017.06.06.

Mindössze 32 éves, de az Egyesült Államokban már komoly rajzolói karriert épített magának a békéscsabai Futaki Attila. Állandó illusztrátora a New York Timesnak, grafikáit a világhírű GQ sztármagazin is veszi, és az egyetlen magyar képregényalkotó, akinek önálló albuma jelent meg Franciaországban. Naptára évekre előre teli van munkákkal, mégis örült a felkérésnek 1956 történetének képregényes feldolgozásáról.

– Nehezen mond nemet az ember, ha egy ilyen méretű projekttel keresik meg itthonról. Utoljára több mint tíz éve jelent meg tőlem bármi Magyarországon, másrészt a téma is érdekelt, úgyhogy egyértelmű volt, hogy erre igent mondok – mesélte a rajzoló az Origónak. Nyolc hónap munkájának eredménye a hatvanoldalas Budapest Angyala kötet, amit az 1956-os emlékévre adott állami támogatásokból tudtak finanszírozni.

A színes és fekete-fehér panelek Angyal István, egy Amerikába emigrált magyar keserű történetét mesélik el. A már sikeres üzletemberként, John Angel néven új életet kezdő István évtizedekig érleli magában: egyszer visszatér kommunista hazájába. A lökést egy újságcikk adja Petrov őrnagyról, aki akkor már szovjet nagykövet, de 56-ban ő gyilkolta halomra István bajtársait. A férfiban honvágy és bosszúvágy keveredik, s egy igazi ak­cióthrillerbe torkollik a történet. Az 56-os eseményeket fekete-fehérben, a 80-as éveket színesben látjuk.

Bayer Antal képregénygyűjtőt nem győzte meg a kiadvány, komoly hiányérzet támadt benne: – Jó kézbe venni, jó lapozgatni, tökéletesen beleillene egy első rangú francia képregénykiadó kínálatába is – véli Bayer, ám hozzáteszi: az 56-os jelenetek komor szürkesége felidézi ugyan a korabeli fényképek és híradások hangulatát, de a leglényegesebb dolog hiányzik róluk, mégpedig a felkelés tömeges jellege.

– Mintha egy maroknyi pesti srác küzdött volna pár kósza tank és egy kommandónyi elvetemült orosz katona ellen az elhagyatott Budapesten. Dramaturgiai szempontból fontos lett volna legalább néhány visszaemlékező villanás formájában megmutatni a forrongást – fogalmaz Bayer, aki leszögezi: szakmailag profi, lelkiismeretes munkáról van szó, de hatvan oldalt beszédesebben is fel lehetett volna használni.  

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek