Aktuális

Ördög még az elrejtett mobilt is kiszagolja

B. B. A.

Létrehozva: 2018.08.11.

Elképesztő: Árnyék, Amy és Ördög még csak néhány hónaposak, de már most ki tudnak szagolni bizonyos kábítószereket is.

Forrás: Fejér Bálint

A Tököli Országos Büntetés-végrehajtási Intézet rácsai mögött nem mindenhol drámai a hangulat. Hogy rend le­gyen, nem csak emberek, négylábúak is dolgoznak. Tavaly indította el a büntetés-végrehajtás a kö­lyökkutya-kiképző programját. Fajtától függetlenül a feladatokra al­kalmas kutyákból már kölyökkorban kábítószer-kereső, járőr és nyom­követő szolgálati ebeket képeznek.

Csöndben jeleznek

Vizslákat is nevelnek

Régebben főleg juhász kutyákat alkalmaztak a rendvédelmi szervek. Ma már a keresőkutyás területen a vadászebeknek egyre nagyobb szerepük van, de a mostani programba két vizslát is megvettek. Keresőkutyának szóba jöhet német juhász kutya, malinois, sőt még a spániel is.

Ördög és Árnyék a szlovák büntetés-végrehajtás által került a tököli börtön ku­tyatelepére. A későbbi szolgálatellátás mellett tenyésztési céllal történt a be­szerzésük. Amy a magyar intézet két szolgálati kutyájától született a veszprémi börtönben. Ezek az ebek is az elsők között lesznek, amelyek már az új pszi­choaktív anyagok szagát is felismerik, és passzívan jelzik is.

– Ez azt jelenti, hogy ha megtalálta a kábítószert, akkor nem ugatással, kaparással jelez, ha­nem leül vagy lefekszik – árulta el, majd mutatta be a gyakorla­tot Szoboszlai Attila szakoktató a 11 hónapos Árnyékkal az ol­dalán.

Labdával tanulnak

Persze az, hogy profi keresőkutya váljon az ebből, rengeteg munkával jár.

– Egy adott anyagot úgy tanul meg a kutya, hogy először csak a labdáját vagy a játékát keresi, és amikor a keresés intenzitása, módja megfelelő, előtérbe ke­rül a passzív jelzésmód megalapozása. Ezt  követően a rejtett labda mellé odakerül a kábítószer szaga is. A képzés előrehaladtával a labda szaga háttérbe kerül, a kutya már a kábítószer szagát fogja keresni, jelezni. A megfelelő jelzést követően a kutyavezető jutalmazza a felismerést. Egyszóval, ha a kutya jelzi a drogot, akkor megkapja a jutalmát – magyarázta Nagy Gábor, a kutyatelep vezetője.

Mindig az eb választ

Nem minden kiképzett kutyából lesz keresőeb. Van olyan is, aki őrző-védő feladatot lát el.

– Meg kell hagyni nekik a vá­lasz­tási lehetőséget. Sosem mi döntjük el, melyik lesz az ő területük – mesélte el a Borsnak Stein Mária kiemelt főreferens, a kutyás szolgálat szakirányítója. – Azért is előnyös, hogy itt tudjuk végezni a kiképzést, mert így ott tudnak tanulni az ebek, ahol később a szolgálatot is végzik – emelte ki Mária. Kiképzett kutyája csak hivatásos állományú tagnak lehet, aki egyben kutyavezető is.

– Ezeket az állatokat célszerű hazavinni, otthon is nevelni kell őket. A börtönbe már nyolchetes kortól kezdve járnak. Azt, hogy ki kap lehetőséget arra, hogy kutyája legyen, szigorú szabály alapján választjuk ki. A feltétel az, hogy ebben a programban részt kell vennie, sőt házi feladatot is kap az illető, amit a következő hétre meg kell tanítania a kutyának – mesélte el Szoboszlai Attila szakoktató. Egy kutyus általában nyolcéves koráig szolgál, utána nyugdíjba vonul. A tulajdonosáé az első jog, hogy megtartsa.

Átvizsgálják a rabokat és a vendégeket

A kutyák arra is bevethetők, hogy a fogvatartottakat és a vendégeiket átszimatolják. Ha találnak valakinél valamit ,nem ugrálással, ugatással, hanem passzívan jelzik. Sőt! Már van egy olyan kutyus is, aki a mobiltelefont is képes kiszagolni. Erre több ebet is kiképeznek majd.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek