Aktuális

A mentő sem jut el az idős pár házáig

Bors

Létrehozva: 2018.12.03.

Szorult helyzetbe került egy Pest megyei nyugdíjas házaspár. Lászlóéknak 2015-ben új ingatlanszomszédjuk lett, aki új kerítésével megnehezítette nekik a bejutást a saját otthonukba.

Métereken ke­resztül egy mindössze egy méter öt centi széles ösvénye van arra egy 70 év feletti házaspárnak, hogy be tudjon jutni a házába. Így aztán egy mentőautó sem tud felmenni a gerincsérvvel és prosztatadaganattal küzdő férjhez. A dolog érdekessége, hogy aki ezt előidézte, nem követett el semmiféle szabálytalanságot.

Rettegnek a téltől

1995 óta, vagyis 23 éve él jelenlegi otthonában a pár. Húsz esztendeig semmi problémájuk nem volt, korábbi ingatlanszomszédjuk ugyanis adott nekik egy kulcsot, amivel ki tudták nyitni az ő kerítésének kapuját, hogy feljuthassanak a saját házukhoz autóval is. De ez kizárólag az ő jóindulatán múlott. Három éve meg is változtak a dolgok. Az új szomszéd – állításuk szerint – először több kocsival is elállta a bejáratot, de az a mostani állapothoz képest, amit egy új kerítéssel és kapuval idézett elő, még hagyján volt. 

– Mindössze 105 centit ha­gyott nekünk, hogy megközelíthessük a házunkat. Nincs tűzifánk, mert senki nem hajlandó nekünk felcipelni, és a férjemhez sokszor kell mentőautót is hívni, ami nem tud az ajtóig jönni. Előre rettegünk már, hogy a hóban hogyan fogunk kijutni. Azt sem tudjuk ellapátolni, mert jobbról-balról kerítés. Mégsem fogjuk átdobálni a havat! – fakadt ki a Borsnak az asszony. 

Elszúrták annak idején

A faramuci helyzet az, hogy az új szomszéd nem köteles lebontani a kerítését, ahogy a kapuhoz kulcsot adni sem. A nyugdíjas pár házát valamikor az 1970-es években építették, és hivatalosan nincs és soha nem is volt közterületről bejárata. A Borsnak nyilatkozó ügyvéd szerint ezt anno nem szabadott volna így engedni.

– A telekmegosztást csak úgy lett volna szabad átvezetni még a hetvenes években, hogy biztosítanak vagy egy magánutat a hátsó ingatlan tulajdonosainak, vagy kisajátít az akkori tanács egy olyan utat, amiből közút lesz – magyarázta Szmetona Béla. Bár a szomszéddal már évek óta birtokvédelmi perben állnak, a bíróság eddig nem adott igazat a házaspárnak: a keresetüket elutasította, mondván, nincs bejegyezve szolgalmi jog az ingatlanokon az ingatlannyilvántartásban. Vagyis a telek tulajdonosának – jelen esetben az új szomszédnak – nem kötelessége, hogy a saját telkén bejárást tegyen lehetővé Lászlóéknak az otthonukba. És, ha ez nem lenne elég, idén májusban elrendelte az érintett járásbíróság, hogy ki kell fizetniük a szomszédnak 127 ezer forint perköltséget is. 

Semmire sincs garancia

Szmetona Béla egyetlen megoldást lát a kialakult helyzet rendezésére:

– Azt lehet ilyen esetben csinálni, hogy a telektulajdonos a bírósághoz fordul egy olyan kérelemmel, hogy kötelezzék a szomszédot szolgalmi út kialakítására. Ha nincs a felek között egyezség, akkor a bíróság megállapíthatja, hogy a szóban forgó ingatlant megilleti az útszolgalmi jog, vagyis hogy akár autóval is használhatják a szomszéd tulajdonában lévő utat. Ám a bíróság akár úgy is határozhat, hogy meg lehet közelíteni az ingatlant, de csak gyalogosan, autóval nem, vagyis pont úgy, ahogy most van – vázolta fel az ügyvéd. Hozzátette: azért kockázatos egy ilyen perbe belemenni, mert sajnos nagyon költséges, és nincs rá garancia, hogy az nyer, aki a rövidebbet húzta.

Választások - 2024. június 9. Helyi önkormányzati választások,
Nemzetiségi önkormányzati választások
és Európai parlamenti választás
Tovább a választási hírekhez
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek