Aktuális

Egy kisember harca a milliárdos vállalkozó ellen 5. rész

Bors

Létrehozva: 2018.12.16.

Az egykori, egyik leggazdagabb magyarként ismert üzletember családjának cégei ellen csődbüntett, csalás, sikkasztás gyanúja miatt nyomoz a hatóság. A könyvcézárként emlegetett vállalkozót egy kisember jelentette fel.

Stotz Gyula igazságügyi adószakértő - kriminológus az évszázad legfondorlatosabb, legsötétebb gazdasági bűncselekményének nevezte a könyvcézárt és családját érintő botrányt. Ami pedig azóta történt, az szerinte kameráért kiált. 

A kriminológus csak szerencselovagoknak nevezi azokat, akik a kiadókkal el akarták hitetni: a könyvcézárral a kapcsolatai révén az állam majd kifizeti a cégbirodalom 11 milliárd forintos irdatlan adósságát. 

„A kormány tárgyalni sem volt hajlandó erről - emlékezett a történtekre az adószakértő - kriminológus. – A milliárdos vállalhatatlan pénzügyi bűvészkedéseit csak a felszámolóksegítségével tudta megvalósítani. Egyikük két éve azt bizonygatta előttem, hogy neki még iratokra sincs szüksége a könyvcézár cégeinek felszámolásához. Ugyanő pár hónap múlva már azzal jelentkezett, hogy 4,3 milliárd forinttal beszállna a könyvcézár családjának cégébe, de csak akkor, ha ő lehet az ügyvezető igazgató. Hogy rendelkezik-e bankgaranciával? Nem árulta el. Ahogy azt sem, hogy ki az, aki egy 11 milliárd forintos adósságot görgető, átláthatatlan gazdálkodást folytató cég megmentésére csak úgy kiránt a zsebéből 4 milliárdot? Igaz, az üzletember büszkén hangoztatta, milyen jó biznisz a könyvárusítás, hiszen mindennap készpénzt termel. Hétköznap átlagban tízmillió, hétvégén pedig akár 40 millió forintot is besöpörhetett. Viszont a karácsonyi szezonban már több, mint 1,3 milliárd forint volt a forgalom.”

Hogy akkor miért került bajba, hogyan jutott ilyen reménytelen helyzetbe a cégbirodalom?

A legfőbb ügyészhez fordulnak

A több, mint 30 károsult kiadót összefogó Magyar KönyvkiadókÉrdekvédelmi Szövetsége (MKÉSZ) nyílt levéllel fordult a könyvcézárhoz, melyben egyértelműsítették, hogy szeretnék végre visszakapni tőle a mintegy 3 milliárd forintos kintlévőségüket.

„A könyvcézár válaszlevelében ugyanúgy másokra mutogat, ugyanazt szajkózza, amit eddig. Nem tudunk vele dűlőre jutni, ezért a legfőbb ügyészhez fordulunk segítségért, hogy gyorsítsa fel a nyomozást, és végre a pénzünkhöz jussunk” – mondta Galambos Ádám az MKÉSZ elnöke.

„Úgy, hogy az első pillanattól valójában a könyvcézár irányított mindent. Még azután is, hogy papíron átadta az üzleti érdekeltségeit az édesapjának és a lányának, így őket is belekeverte a sötét ügyeibe. A családjában akad ügyész, bíró, az ő árnyékukban úgy érzi, mindent megtehet. A másik oldalon az ügyfelei között több bank, számos kisemmizett kiadó, kisvállalkozó van. No és a vele szokatlanul türelmes adóhatóság. Gyalázatos ez a jelenség, hiszen a NAV legfrissebb szégyenlistáján hat – a könyvcézár családjához köthető - cég is szerepel, ami egyesével is több, mint százmillió forinttal tartozik az államnak. Fizetés helyett viszont a hitelezőkreményéből nagy buborékokat fújt, amik csak azért tudtak repülni, mert nem volt bennük semmi.”

Választások - 2024. június 9. Helyi önkormányzati választások,
Nemzetiségi önkormányzati választások
és Európai parlamenti választás
Tovább a választási hírekhez
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek