Aktuális

Árvíz fenyegeti Toronyt a hódok miatt

R. K.

Létrehozva: 2019.01.15.

El kell kezdeni kilőni a hódokat a Vas megyei községben, mivel elkezdték gátakkal eltorlaszolni az Aranypatakot. Az egyik szennyvíztelep működését is megzavarták.

Már az egyik Vas megyei szennyvíztelep működését veszélyeztették gátat építő hódok, amikből egyre több van a környéken. A hódok torlaszai megemelik a gátak mögött a vízszintet, így elöntés fenyeget olyan víz melletti területeket is, ahol amúgy nem kell árvíztől tartani.

Résen vannak a községben

Emberi élőhelyek is veszélybe kerültek, mint a Vas megyei Torony községe is, ami jelenleg az 5–6 ezres hódállomány által legveszélyeztetettebb településnek számít. A polgármestertől, Kovács Györgytől megtudtuk: kaptak észleléseket, hogy hódok garázdálkodhatnak a környéken, az ügyet kiemelten kezelik.

– A vadászaink a lakossággal egyetemben figyelik a hódokat, akik vélhetően többen vannak. Rengeteg ágat behúztak a helyi patakba, ahol kisebb torlaszokat építettek. Folyamatosan résen vagyunk, egy komolyabb áradás ugyanis gondot okozhat a településen, ha nem ellenőrizzük a hódok tevékenységét – véli a polgármester, aki szerint nem lehet félvállról venni a helyzetet a lakosság vé­delmének az érdekében.

Muszáj gyéríteni

– Néha nincs más választásuk, mint gyéríteni az állományt, hiszen komoly mezőgazdasági és erdészeti károkat okozhatnak a hódok, emellett a gátaikkal elönthetik a lakott területeket is – hívta fel a Bors figyelmét Busa Tamás, a nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság műszaki igazgató-helyettese.

– A hódok visszaszorításában az egyik lehetőség, hogy megzavarjuk az életterüket, elbontjuk a hódgátakat, viszont ők rövid idő alatt visszaépítik azokat. Természetesen ehhez is természethatósági engedély kell. A másik a befogás, de ez nagyon nehéz, mivel rendkívül óvatosak, ráadásul nincs is hova vinni őket. A legkeményebb beavatkozási módszer az állomány gyérítése, ami szintén engedélyköteles, de néha nincs más választás. A Vas megyei település szennyvíztelepének kifolyóján gátat épített egy hód, amellyel visszaduzzasztott, így a működésben probléma lépett el. Ilyenkor természetesen a vadásztársaság ejti el az állatot – mondja a szakember.

50 ezer forint darabja

A Fővárosi Állat- és Növénykert szóvivője, Hanga Zoltán szerint a hódok igencsak népes számban vannak jelen az országban.

– A hód egy Magyarországon őshonos állat, igaz, hogy a XIX. század második felére kipusztult. Egyrészt a vadászat, másrészt a folyami szabályozás miatt. Egészen az 1990-es évekig nem voltak megtalálhatóak, amikor is egyrészt spontán módon elkezdtek visszatérni az országba, másrészt megkezdődött a visszatelepítésük. Védett faj, az eszmei értékük 50 ezer forint. Van, aki örül nekik, van, aki pedig nagyon nem, hiszen valamilyen szinten kártékony a tevékenységük. A mi feladatunk mindössze annyi, hogy segítsük a sérült és elkóborolt egyedek visszajuttatását a természetbe – mondja a Borsnak Hanga Zoltán.    

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek