Aktuális

Kukacokkal segítsen az esőtől megtépázott szárnyasokon!

Hetes Réka

Létrehozva: 2019.05.18.

Megtépázta a rossz idő a madarakat is, különösen a fecskéket. Azt kérik a madárvédők, aki tud, segítsen a hideg miatt legyengült szárnyasokon.

A szeszélyes időjárás az állatvilágot is megviseli. A fecskék különösen érzékenyek a több napig tartó csapadékos és hideg időjárásra. Bár most pár napig alábbhagyott az eső, a jövő héten ismét sok csapadékra számítanak az időjósok.

– Az elmúlt két hét alatt akár tízmillió énekesmadár is elpusztulhatott. A több napon keresztül tartó hideg miatt sok tojás, fióka és felnőtt egyed is kihűlhetett – számolt be a Borsnak Orbán Zoltán, a Magyar Madártani Egyesület (MME) sajtókapcsolatokért felelős munkatársa.

A madármentő szervezetek ezért arra kérik a lakosságot, hogy segítsenek a bajba jutott szárnyasokon. Bár mindegyiken nem lehet, a közelünkben élők nyáron majd meghálálják a gondoskodást és falni fogják a szúnyogokat.

Nem mindegy, mivel etetjük

A fecskék a levegőben vadásznak, legfőképpen rovarokat, szúnyogokat kapnak el szívesen, ezért a mozgó eledelekhez szoktak. Kisállat-kereskedésekben, horgászboltban lehet vásárolni lisztkukacot, gilisztát, szöcskét. Ha éppen nincs időnk ezeket beszerezni, egy kis apróra tört túró, aprított csirkeszív, nyesedék is segíthet, de alutasakos junior macskaeledel is jó. Ezeket a finomságokat kínáljuk fel ne­kik egy vé­dett helyen, a menedékük közelében. Fontos: mellőzzük a csontkukac alkalmazását, mert rengeteg fertőző betegséget kaphatnak el tôle a madarak.

Fedett helyre van szükségük

Akinek van rá lehetősége, száraz és szélcsendes helyet alakíthat ki a kimerült szárnyasoknak, ahol meghúzhatják magukat. Ehhez mesterséges fecskefészket is lehet várásolni, amit felfúrhatunk az eresz alá. Amennyiben leesett fészket találunk, annak a helyére cipősdobozt is tehetünk.

– A madárkórház mellett a szélben leesett a rozsdafarkúak fészke és kiestek belőle a fiókák. Egy dobozban visszatettük őket. Folyamatos megfigyelés alatt tartjuk az ideiglenes odút, hogy járnak-e a szülők etetni. Mások is választhatják ezt a megoldást, de folyamatosan figyelni kell a fészket, mert ha a szülők nem járnak vissza, akkor elpusztulnak a fiókák – mondott egy bevált megoldást Déri Balázs, a Hortobágyi Madárpark-Madárkórház Alapítvány állattenyésztési vezetője.

Száradás után engedjük el!

Amikor legyengült és kihűlt madarat találunk, először próbáljuk meg a kezünkkel felmelegíteni. Vagy óvatosan a ka­bátunk alá tenni, hogy átmelegedjen. Szerencsés esetben erőre kap és elrepül. Ha ez nem válik be, akkor – de csak akkor! – vigyük haza és helyezzük egy zárt kartondobozba, majd tegyük száraz, meleg helyre! Amint megszáradt, próbáljuk meg ismét elengedni, ha nem tud elszállni, akkor még további ápolást igényel. Ha az állat láthatóan mindezt nem fogadja el, jobb szakértő segítségét kérni, madármentőkhöz vagy állatorvoshoz fordulni.
A mentést rendkívül meghálálja a természet. Az életben maradó madarak új költésbe kezdenek.

– A széncinegék nyolc-tíz nap alatt már új fészekaljat nevelnek, általában öt tojást raknak egyszerre – hozott egy példát Orbán Zoltán. – A többi madárra is igaz, hogy elhagyják az elpusztult utódokat és új fészket építenek. Új­ra tojásrakásba kezdenek, így valamelyest pótolják az elhullott egyedeket. A természetnek az időjárás ellen vannak eszközei – árnyalta kicsit a helyzetet a szakértő.

Vízbe fulladtak a fészekben

A Tolna megyei Bogyiszlón egy bekamerázott gólyafészek öt fiókája fulladt vízbe. Az elmúlt napokban olyan sok eső esett, hogy a fészek teljesen megtelt esővízzel és a kicsik elmerültek. A gólyapár tehetetlenül nézte végig az egészet. A Fióka- és Madármentéshez rengeteg telefon érkezett, el is indultak, de mire engedélyt kaptak az illetékes Duna–Dráva Nemzeti Parktól, már túl késő volt. Mint a Borsnak a park írta, ők nem avatkozhatnak be a természet dolgába. „A nemzeti park igazgatósága által, vagy együttműködésben üzemeltetett webkamerák esetében fel van tüntetve: csak szemlélői vagyunk és maradunk a költés sikerességének és sikertelenségének egyaránt, hiszen ezek hozzátartoznak a természet rendjéhez, melybe semmiképp nem célunk be­avatkozni” – írták.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek