Aktuális

Magányos kutyák a home office után: kamerával lesse meg az ebet, hogy tisztában legyen a problémával

Bors

Létrehozva: 2021.05.18.

A koronavírus-járványnak a házi kedvencek voltak a nyertesei: a gazdik az elmúlt 1 évben éjjel-nappal otthon voltak. Az élet visszatér a régi kerékvágásba, de hogyan szoktassuk hozzá az ebeket a magányhoz?

Bizonyára sokan tapasztaltuk, hogy a home office időszakában házi kedvencünk több figyelemre vágyik, ugrál, netán felmászik a billentyűzetre, az ölünkbe. Nekünk pedig két választásunk van: vagy letessékeljük őt, mert dolgozunk, vagy megsimogatjuk és lefoglaljuk valamivel, játszunk vele, amennyire a lakás lehetőségei megengedik. A vírushelyzet mérséklődésével azonban sokan visszatérnek az irodaházakba, munkahelyükre. A kutyus pedig egyedül marad otthon.

Piszkít, nyüszít, rongál

A többletfigyelmet hirtelen a magány váltja fel, ami úgynevezett szeparációs problémákat okozhat. De mi is ez valójában?

A valódi szorongás együtt jár a viselkedés megváltozásával: ilyenkor a kutya általában bepiszkít, halkan nyüszít, később pedig felugrál és rongál tárgyakat, mivel nyugtalannak érzi magát egyedül

– mondta el Tóth Katinka, a Természettudományi Kutatóközpont munkatársa, kutyaviselkedés-kutató, a SciDog kutyaiskola alapítója.

Fontos leszögezni: egyes kutyafajták genetikailag hajlamosak lehetnek a szorongásra, így akkor is előfordulhatnak erre utaló tünetek, ha a gazda mindent jól csinál. Emellett a kutya félelemből vagy puszta erőfitogtatásként is odapiszkíthat a padlóra. Érdemes tehát utánajárni, valóban szeparációval állunk-e szemben – húzta alá a kutató.

Fontos a fokozatosság

A szakértő szerint a home office ideje soha vissza nem térő időszak arra, hogy fokozatosan magára hagyjuk a kutyát.

Törekedjünk arra, hogy kedvencünk számára ideális és kellemes legyen az az idő, amíg egyedül van

– javasolta Tóth Katinka. Érdemes lehet lefoglalni valamilyen – akár feltölthető – játékkal. Akár úgy is, hogy addig elmegyünk otthonról. Először tíz percre, később fél órára, aztán egy órára, fokozatosan növelve az időtartamot.

Kamerával lebuktatható

Ha a munkahelyünkre visszatérve azt tapasztaljuk, hogy az eb viselkedése megváltozott, célszerű beszerezni egy kamerát, amivel nyomon követhetjük, mikor mit tesz a lakásban. 5-10 ezer forintért már kapható olyan, amit a mobilunkról élőben nézhetünk. Ez két szempontból előnyös: ha nyugodtan mozog a kutya, mi is megnyugodhatunk, ha viszont a szeparációs szorongás tüneteit mutatja, a felvételekkel érdemes szakemberhez fordulnunk.
Ha távollétünk után piszkítás, rongálás jeleit tapasztaljuk, ne büntessük meg: ez nem fog segíteni, és csak árt a helyzeten!

– javasolja a szakember.

Szakember kell, ha jelölget a cica

A szorongás tünetei náluk is jelentkezhetnek, de sokkal rejtélyesebben. – Máshogy működnek, mint a kutyák, emiatt nem jellemző, hogy „el lennének veszve” – mondta Tóth Katinka. Lakásban tartott macskáknál arra kell figyelni, hogy olyan viselkedéseket gyakoroljon, mint a vadonban: vadásszon, vagy bújjon el. Rendellenes magatartás esetén, pl. különböző helyek megjelölése, szintén érdemes szakemberhez fordulni.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek