Aktuális

Így kerülje el, hogy gyermekét baleset érje!

Bors

Létrehozva: 2021.09.15.

<p>Két hete indult újra az óvoda és az iskola, ezzel együtt pedig jelentősen megnövekedett forgalom. A gyerekek még kicsit szétszórtak, a sofőrök pedig feszültebbek, hisz alig lehet közlekedni az intézmények körül. Vajon mit tehetünk ahhoz, hogy a csemeténket biztonságban tudjuk, és a feszültség is kisebb legyen?</p>

Forrás: Pixabay

Közlekedés szempontjából az év egyik legveszélyesebb hónapja a szeptember. Az idő még jó, a gyerekek lazábbak, a közlekedők picit figyelmetlenebbek, a csúcsforgalmak magától értetődő stresszhatása már csak hab a tortán. Az Autós Nagykoalíció összegyűjtötte a legfontosabb tanácsokat, mire kell odafigyelnünk a mindennapokban és a csúcsforgalomban.

A biztonság a legfontosabb

A két és félhavi felhőtlen szabadság után ismét beköszöntenek a dolgos hétköznapok. Előkerül a nehéz iskolatáska, az órarend szerinti napi beosztás. Közlekedésbiztonsági szempontól ilyenkor a legveszélyesebb az iskolába való eljutás, és az onnan történő hazautazás. Érdemes egy este megállni, és átismételni a gyermekkel közlekedés alapvető szabályait, a megszokott és ismert útvonallal kapcsolatos tudnivalókat, információkat.

Tervezzük meg vele együtt, a lehető legrövidebb, leggyorsabb és a legbiztonságosabb útvonalat! Térképezzük fel vele a veszélyes csomópontokat, ahol át kell szelniük az utat. Vizsgáljuk meg azokat a forgalmas megállókat, ahol sok emberen, nagyobb tömegen kell átverekednie magát, és fokozottan kell vigyáznia az értékeire.

Látni és látszani

Ha a gyermek biciklivel vagy rollerrel indul útnak, mindenképp adjunk a fejére sisakot, amit az iskolába érkezésig ne vegyen le, és vegyük rá, hogy a hazaúton is hordja azt! Vásároljunk olyan egyszerűen fel- és leszerelhető lámpát, ami elől és hátul egyaránt jól megvilágítja a biciklit. A járműnek biztonságban kell lennie az iskolában is, ezért vegyünk rá strapabíró, számzáras vagy kulcsos lakatot, és kössük a gyermek lelkére, hogy használja is.

Egyre korábban sötétedik, így bármilyen közlekedési módot is választunk számára, ügyeljünk a láthatóságra. A táskájára tegyünk fényvisszaverő csíkot vagy prizmát, és ennek megfelelően válasszuk ki a ruházatát. Induljon el időben a gyermek, hagyjunk neki elég időt az utazásra. Számoljunk tartalék idővel is, ha ne adj’ isten lekési a buszt, vagy dugóba kerül. Inkább az iskolában, a társaival közösen várja meg a becsengetést.

Egy lépéssel mögöttük

A nyár szabadsága után sokunknak nehezére esik a visszaszokás. Szülőként nagyon fontos, hogy elérhető legyen a gyermekünk, és használja okosan a telefont. Állítsuk be a készülék követési funkcióját – erre vannak különböző alkalmazások is – és tanítsuk meg, szükség esetén hogyan kell vészhívást kezdeményezni. Legyünk tisztában a napirendjével – beleértve az iskolai órarendet és az azon kívüli foglalkozásokat, edzéseket. Beszéljünk meg egyezményes szabályokat, például SMS-ben vagy Viberen küldjön üzenetet, amikor hazaért.

Autósként is fontos az óvatosság

Számítsunk rá, hogy az iskolásokban még tombol a szabadságérzet, figyelmük teljesen elkalandozhat. Épp ezért az autósoknak még inkább oda kell figyelnünk. Mindenekelőtt legyünk türelmesek és előzékenyek. Számoljunk megnövekedett utazási idővel, különösen ha mi visszük a gyermeket az iskolába. Fokozott óvatossággal közelítsük meg az iskolákat, gyalogátkelőket, kereszteződések, és a megállók környékét. A zebrák előtt legalább 35 km/h-ra kell lassítanunk, de készüljünk fel a megállásra is.

Főleg a fővárosban már találkozhatunk úgynevezett K+R, vagyis Kiss & Ride zónákkal. Ezek a parkolóhelyek arra szolgálnak, hogy a sulikezdés előtti búcsúpuszi után a gyermekek már biztonságos helyen szállhassanak ki az autókból. Itt nem várakozhatunk, de az elköszönés idejére megállhatunk. Íratlan szabály: ne tartózkodjunk ott az indokoltnál hosszabban, hogy minden gyerek biztonságosan érkezzen meg a suliba.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek