Ősi energia

Lenullázhatjuk a villanyszámlát napelemekkel

Létrehozva: 2022.07.19.

Módosítva: 2022.07.19.

A kormány múlt szerdai bejelentése óta sokan gondolnak azon, hogyan tudnának energiafogyasztásukon spórolni, ebben szeretnénk segíteni olvasóinknak egy-egy alternatív módszer bemutatásával. Elsőként a napelemes energiatermelést vesszük górcső alá.

Forrás: Pixabay

Közel nullára lehet csökkenteni egy átlagos család villanyszámláját, ha napelemet szereltet a tetőre. Ám ennek telepítésekor számos kérdés vetődik fel. Mennyi áramot szeretnék spórolni? Hány panel kell a termeléshez? Mire kell figyelnem? Nézzük sorban a kérdéseket.

Mennyi áramot fogyasztok?

Mindenekelőtt ezt kell megnézni, a villanyszámlán szerepel kWh formában. Egy kellően ferde tetőre szerelt rendszerrel évente 1200 kWh áramtermelés érhető el. Magyarul: ha az éves villanyfogyasztásunkat elosztjuk 1200-zal, megkapjuk azt, hogy hány kW-os rendszerre van szükségünk otthonra. Példa: havi 300 kWh fogyasztás évente 3600 kWh, amihez 3 kW-os rendszert kell telepítenünk. Ezzel egy közel 12 ezres villanyszámlát tudunk lenullázni!

Hány darab panel kell?

Ezt mindig érdemes szakértő segítségével kiszámolni. Egy átlagos, négy fős család szükségletét nagyjából 10-16 panel képes biztosítani. Az egyszerűség kedvéért számoljunk 10 panellel. Egy 10 paneles rendszerhez 17 négyzetméter felületre van szükségünk a tetőn. Mivel egy darab napelem súlya átlagban 17-20 kg, 10 panellel számolva 170-200 kg plusz terhet kell elbírnia a tetőnek.

Napelem, szolár panel, tájolás, energiatermelés, megújuló energia
Rengeteg dologra oda kell figyelni, mielőtt rászánjuk magunkat a napelem felszerelésére Fotó: Pixabay

Hogyan tájoljam?

A legoptimálisabb a déli tájolás. A tető dőlésszögénél pedig a 30-35 fok a befutó, ezt azonban a tartószerkezettel lehet korrigálni. Lapostetős épület esetén pedig maga a tartószerkezet fogja megadni a kellő dőlést.

Csak szakemberrel!

Nemcsak ráfizetés, de életveszéllyel is járhat, ha kóklerekkel építteti napelemparkját. Kérjünk szakembertől részletes kivitelezési és költségvetési tervet. Keressünk olyan kivitelezőt, aki rendelkezik referenciákkal és ügyfél-visszajelzésekkel.

Karbantartás, biztosítás

Felszereltük a napelemet, gondtalanul működik? Ez nem lesz mindig így! Ezeket a rendszerek ugyanúgy karban kell tartani és takarítani, mint bármi mást, hiszen ezzel jelentősen növelhetjük a panelek élettartamát. Alapesetben 15-20 éves időtartammal számolhatunk e tekintetben, de gondos karbantartással ez 25 évre is kitolható. Igaz, hogy nincsenek mozgó, forgó alkatrészek, de 3-4 évente érdemes átnézetni a rendszert! Egyes időjárási káresemények miatt pedig érdemes olyan biztosítást kötni, ami a lehető legtöbb biztosítási eseményre vonatkozik. Ezt már a kiépítéskor meg lehet tenni.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek