Aktuális

Tudod, mi történik a szelektív hulladékkal? Mutatjuk!

Sz. Z.

Létrehozva: 2023.04.16.

Makacsul tartja magát az a városi legenda, hogy nem érdemes külön gyűjteni a szemetet, úgyis összeöntik a végén. Most megmutatjuk, hogy ez nem így van!

Ideje leszámolni azzal a városi legendával, hogy mindegy, milyen színű kukába dobjuk a szemetet, a végén úgyis összeöntik az egészet. Ebből persze egy szó sem igaz, ám az tény, hogy még mindig nem mindenki tudja, mit hová érdemes dobni. Budapesten például a sárga kukákba dobott hulladékok csaknem 60 százaléka nem oda való. 

Külön kezelik a szelektíven gyűjtött hulladékot, de sok nem oda valót is dobálnak be az emberek a kukákba. 

A műanyag és a fém hulladékok mellett előszeretettel dobálnak a sárga gyűjtőedényekbe használt pelenkát, megunt sportfelszerelést és régi videókazettát is. Ez utóbbi különösen veszélyes, mert ezek a szalagok egyenesen gyilkolják a hulladékok szétválasztására szolgáló gépezetet. Ezért, ha a válogatósoron feltűnnek a hulladékok között, le kell állítani a futószalagot - amire sajnos sokszor kerül sor.

Kőbányán új Hulladékválogató Mű kezdte meg működését. A korszerű hulladékválogató évi 15 ezer tonna szelektíven gyűjtött hulladék szétválogatását teszi lehetővé. 

A szétválogatott hulladékokat aztán nyersanyagként tovább irányítják feldolgozó vállalatokhoz, ahol új termékeket állítanak elő belőlük.

A most átadott létesítmény a beérkező szelektíven gyűjtött hulladékból nyolcféle anyagot képes előállítani, és továbbadásra előkészíteni. A sárga kukák tartalmából kollégáink előbb kézzel válogatják ki az oda nem illő darabokat, majd ezt követik a gépesített feldolgozás fázisai 

– magyarázza a válogatómű technológiájának lényegét dr. Kiss Tibor, a Budapesti Közművek hulladékgazdálkodási főigazgatója. Ezután a PET palackokból és más újrahasznosítható anyagokból külön-külön összepréselt óriás bálákat két-három havonként árverésen értékesítik.

Géppel válogatják a szelektíven gyűjtött szemetet

A fejlesztések révén a Budapesten begyűjtött hulladék több, mint 70 százalékát lerakás helyett valamilyen technológiával hasznosítják, így évről évre mind több hulladék kerülhet vissza a körforgásba. Ez az arány még tovább javulhat, ha a sárga és kék kukák gazdái is nagyobb odafigyeléssel válogatják hulladékukat. Az otthoni sárga tartályok kizárólag a csomagolási hulladékok gyűjtésére szolgálnak. Ezekben a fém (italos- és konzervdobozok) és a csomagoláson 1,2,4,5-ös kódszámmal ellátott műanyaghulladékokat, valamint nylonzacskókat és italos kartondobozokat gyűjtsük.

 

Választások - 2024. június 9. Helyi önkormányzati választások,
Nemzetiségi önkormányzati választások
és Európai parlamenti választás
Tovább a választási hírekhez
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek