Darázsveszély

Nálunk is megjelenhetnek az egérméretű, japán óriás lódarazsak - fotók

H.Z.

Létrehozva: 2023.06.12.

Hírek jelentek meg arról, hogy Amerika után már Franciaországban is feltűntek a japán óriás lódarazsak. Az egér méretű rovarok a mérgük miatt életveszélyesek.

A kirándulók figyelmét mindig felhívják, hogy a természetben járva kerüljék a találkozást a darazsakkal. A fészküket fák odvába, üregekbe építik, oda benyúlni nem szabad. Alapvetően nem bántanak, csak ha a fészküket veszélyben érzik, mert akkor tömegesen támadnak. 

Close-up,Of,Asian,Giant,Hornet,Or,Japanese,Giant,Hornet,(vespa
Életveszélyes a Japán óriás lódarázs   Fotó: shutterstock

Az egér méretű japán óriás lódarazsak már a méretük miatt is sokkal veszélyesebbek a most nálunk előforduló darazsaknál – mondta Orbán Zoltán a Magyar Madártani Egyesület szóvivője.

– Alapvetően nem a klíma változás okozza a terjedésüket, hanem a globális kereskedelem. A szállítmányok akaratlanul is terjesztik az invazív fajokat. Korábban láttam egy ismeretterjesztő filmet a japán óriás lódarazsakról. A készítői űrruhához hasonló ruhába öltöztek, és az egyikük mégis életveszélybe került, mert amikor leguggolt nem vette észre, hogy a térdhajlatában volt egy darázs, ami az összenyomásakor azonnal támadt. Az embert mentő vitte el – mesélte Orbán Zoltán. 

A,Beekeeper,In,A,Protective,Suit,Is,Holding,A,Smoker
Védőruha nélkül életveszélyes a darazsak közelébe menni     Fotó: shutterstock

Ha termékeny nőstények jutnak el valahova, már csak idő kérdése, hogy milyen távolságokra fog továbbterjedni a faj, ha a körülmények kedveznek. Az Egyesült Államokban már elterjedt az ázsiai és a japán óriás lódarázs is, és arról szólnak a hírek, hogy az utóbbiak már Franciaországban is feltűntek. Az ázsiai lódarázs királynői elérhetik a 4,5-5,5 centimétert, de ennél nagyobb rekordméretű példányokat is találtak már, és a japán „testvéreik” is hasonló nagyságúak. 

Ezek a rovarok ragadozók, akár egy imádkozó sáskát is képesek elkapni, megenni, de gyümölcs is szerepelhet az étlapjukon. A legnagyobb veszély a méhekre leselkedik, mert köztük óriási pusztítást képesek elvégezni. A darazsak fullánkja nem szakad be úgy, ahogy a méheké, de a mérgük életveszélyes allergiás reakciót vált ki az emberi szervezetben. 

– A Japán óriás lódarázs nagyon agresszív faj, a fészkét ez is nagyon védi, ezért még a megközelítését sem ajánlják. A megjelenésükről szóló híreket én óvatosan kezelem, mert a nálunk is élő lódarázs királynőjének mérete is igen nagy, és egy rosszul meghatározott faj megtévesztheti az embereket. Ilyen hamis hír már nálunk is megjelent, de a külső pontos meghatározása után kiderült a tévedés – figyelmeztetett Sár József entomológus, aki hozzátette, hogyha ezek megjelennének Magyarországon, az komoly hírértékű és nagyon veszélyes lenne. 

 

 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek