A mai napig rengetegen rajonganak Rejtő Jenőért és műveiért, mégis kevesen tudják, milyen volt valójában. Ahogy Thuróczy Gergely Rejtő-kutató megfogalmazta, híres volt, mégis ismeretlen. Rejtő ráadásul maga is olyan pletykákat terjesztett magáról, amikről kiderült, hazugságok. Kalandosra írta a saját életrajzát Rejtő – pályája elején – azt állította, hogy a francia idegenlégióban szolgált. Onnan úgy szerelt le, hogy szappant evett, amitől annyira megbetegedett, hogy a légió orvosa elbocsátotta.
– Mai szóhasználattal élve én ezt úgy nevezem, hogy öncelebesítés. Kezdőként csak úgy tudott kitűnni, ha ő maga terjesztett pletykákat magáról – magyarázta Thuróczy a Borsnak.
– Senkinek nem jutott eszébe megkérdőjelezni az állításait, mivel 190 centi magas volt, izmos, robusztus, marcona ember. Ki mert volna ellentmondani neki? Soha nem járt a légióban Rejtő azt is terjesztette magáról, hogy megjárta Indiát 1927 és 1930 között. Az igazság viszont az, hogy ebben az időben Nyugat-Európában élt. Eredetileg a színészmesterséget akarta kitanulni Max Reinhardttól, a kor legnagyobb rendezőjétől, de belebukott. Végül alkalmi munkákból tartotta fenn magát és filléres melegedőkben élt.
Másfél évig bírta a házasságot
Az író bármelyik ünnepelt színésznőt megkaphatta volna, mégis gépírónőit vette el. Első felesége, Boros Rózsi öt évvel volt idősebb nála, a holokauszt áldozata lett. Második neje, Gábor Magda 101 éves korában hunyt el, 2009-ben. Mindkettejüket elhagyta, másfél évnél tovább egyikkel sem bírta. Szenvedélyes kártyás volt, ötvenezer pengőt – mai értéken 70-80 millió forintot – játszott el.