Ki ne ismerné a mondást: nincs új a nap alatt. Aztán valaki mindig bebizonyítja, hogy márpedig van. Most egy hétéves, gödöllői kisfiú, Soma cáfolt rá erre. Az ő fejéből pattant ki a Remécses fantázianevet viselő projekt, amit szülei segítségével tovább szeretne gondolni egészen odáig, hogy fogyatékkal élőknek szerezhessenek munkát és védjék a környezetet.
A történet nem olyan régen kezdődött, egészen pontosan halottak napja alkalmával, amikor is a kis Soma és szülei elhunyt rokonaikat látogatták meg a temetőben. Soma észrevette, sok olyan mécses végezte a kukában – ráadásul nem is szelektíven gyűjtve –, amelynek alján még bőven akadt viasz. Gyermeki ártatlansággal fordult szüleihez a kérdéssel: a felnőttek vajon miért pazarolnak ennyit, hiszen ha ezeket mind összegyűjtenék, újabb és újabb mécseseket készíthetnének belőle. Milyen igaza van! Szülei meghallották, amit Soma mondott, és együtt továbbgondolták az ötletét.
– Nekünk van egy olyan családi vállalkozásunk, ahol kézzel-lábbal hajtott környezetbarát eszközöket fejlesztünk. Van, amelyikkel például agyagozni lehet, családi eseményekre szoktunk ezekkel kitelepülni, áram egyáltalán nem szükséges hozzá. A régi mécsesek viaszának ledarálásához is kifejlesztettünk egy ilyen speciális kerékpárt. A szükséges alkatrészeket egy roncstelepről gyűjtöttük össze. Az első néhány mécsest már ezzel a géppel készítették a gyerekek, köztük a kisfiam, Soma is – mesélte el a Vasárnapi Borsnak a büszke apuka, Bíró Szabolcs.
Soma elárulta lapunknak, nagyon élvezte a feladatot, és örül annak, hogy így másokon is tud segíteni.
– A hosszú távú célunk az, hogy beindítsuk ezt a vállalkozást úgy, hogy az ország összes temetőjében kihelyezünk egy gyűjtőedényt Remécses felirattal, majd fogyatékkal élőknek szeretnénk munkát biztosítani azzal, hogy ők darálnák le és öntenék újra a mécseseket. Ehhez már több alapítvánnyal is felvettük a kapcsolatot – árulta el terveit Szabolcs. Természetesen később akár külön üzletet is el tudnak képzelni, de az édesapa hozzátette, nem az a céljuk, hogy ebből gazdagodjanak meg, csupán annyi, hogy hozzájáruljanak a környezetvédelemhez, és közben még a rászorulóknak is segítsenek.