Hosszú betegség után elhunyt Székhelyi József. A Borsnak a színész lánya elmondta, a kiváló színész fájdalom nélkül ment el.
Forrás: Czerkl Gábor
71 évesen győzte le súlyos betegsége Székhelyi Józsefet. A hír először a közösségi médiában a Veres1 Színház – itt játszotta utolsó szerepét – oldalán jelent meg, egy képpel jelezve, hogy a színész már az égi deszkákon játszik.
Székhelyi Fruzsina lapunknak megerősítette a gyászhírt.
– A hír igaz. Édesapám hosszú betegség után ma hunyt el. Nem érzett fájdalmat, nem szenvedett. Köszönjük a részvétet! – mondta a Borsnak Fruzsina fájdalommal telt hangon.
A színész fia a közösségi oldalán tudatta édesapja halálát.
„Drága Publikum! Székhelyi József, mindenki Papája, Apuja, Jocója és Józsija ma fegyelemmel, végtelen türelemmel és erővel folytatott küzdelmét követően békésen, nyugalomban letette a fegyvert, mert piszkosul gyűlölt minden háborút. Temetéséről később intézkedünk” – írta Székhelyi Márton.
Alig pár perccel később az Élet Menete Alapítvány is megemlékezett alapítójáról.
„Sajnos ma elment alapítványunk másik alapítója is! Székhelyi József és Kézdy György mostantól ott fent folytatja a küldetést, és onnan vigyáznak ránk továbbra is, vezetik kezünket és tetteinket! Legyen emlékük áldott!” – írta az alapítvány.
Székhelyi József szeptemberben tért volna vissza a színpadra régi kollégájával, Trokán Péterrel a Halpern és Johnson című darabbal. Amikor utolértük a pályatársat, a sokktól nem bírt megszólalni.
– Tíz perce tudtam meg, hogy elment. Sajnálom, de most nem tudok mit mondani – mondta megtörten Trokán.
Székhelyi József novemberben jelentette be, hogy tüdőrákja van, valamint a gerincét érintő beavatkozáson esett át. A betegséget óriási önfegyelemmel viselte, a színpadról még a kezelések alatt sem mondott le, annak ellenére sem, hogy egyre rosszabbul érezte magát. Műtétei után mindig bizakodva nyilatkozott a lapoknak, hogy „ezen is túl van”, „még mindig él”, és folytathatja a munkáját, melyre teremtették.
A Borsnak a kemoterápiája után elmondta, nem rettenti a halál.
– Kezelésre járok, az történik, amit rendeltek az orvosok, és pont úgy viselem, ahogy elmondták, ahogy elvárom magamtól. Ez vállalható, vállalandó. A kemóban elszántan hiszek, remélem, hogy nekem is működik majd. Még mindig csak azt tudom mondani, hogy le van szarva a halál, éljen az élet! – jelentette ki a rá jellemző fanyar humorral.
Ahogy telt az idő, súlyosbodott a kór, bizakodása egyre apadt, ennek ellenére végig küzdött, hiszen nem akarta, hogy a gyermekei szenvedni lássák. Legutóbbi interjújában már azt mondta, hogy nem javul az állapota.
– Igyekszem eleget tenni az elvárásnak, hogy jobban legyek. Az állapotom és a kedélyem ellenére még mindig bízom. Nemsokára újra megműtenek, és hiszem, hogy egyszer véget ér a kín. Vagy így, vagy úgy…
Ikonikus arc és hang
Székhelyi József karrierje 1971-ben a Színház- és Filmművészeti Főiskola elvégzése után a kecskeméti Katona József Színházban indult, majd néhány évvel később, 1979-ben átszerződött a fővárosi Nemzeti Színházba, ahol számtalan szerepben bizonyította tehetségét.
Négy évvel később a Madách Színház, azt követően pedig az Arizona Színház tagja volt. 1994-től Sopronba szerződött. 1998 óta a Soproni Petőfi Színház és a Pesti Magyar Színház kötelékében játszott. 2003 és 2008 áprilisa között a Szegedi Nemzeti Színház igazgatója, 2014-től napjainkig pedig a Veres 1 Színház társulatának tagja a volt.
Székhelyi Józsefet több tucat színházi szerepben, valamint a Kisváros, a Pasik tévésorozatokban és megannyi kis- és nagyjátékfilmekben – a Végre hétfő, a Ki látott engem?, a Csak semmi pánik, a Gyerekrablás a Palánk utcában és a Napos oldal – alakított felejthetetlent. De senkivel össze nem téveszthető hangját is sokszor kölcsönözte különböző karaktereknek, például Homer Simpsonnak. Munkásságát díjak sorával ismerték el: elnyerte a Jászai Mari-díjat, a Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztjét, a Thália-gyűrűt, a Bartók-díjat, a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét.