Aktuális

A Bors utánajárt - Panelben sugároz erősen az elektroszmog

H. R.

Létrehozva: 2019.09.03.

Alvászavar, visszatérő rosszullétek, ismétlődő betegségek – aki ilyesmit él át, talán nem is gondolja, hogy a sok körülvevő elektromos eszköz váltja ki. Muszáj kevesebbet használni a háztartási eszközöket.

Aggódva telefonált a Bors szerkesztőségébe olvasónk, aki az elektroszmog káros hatásairól szeretett volna többet tudni. Hiába kérte az áramszolgáltatója segítségét, ott elhajtották, mondván, ez „ugyanúgy nem létezik, ahogy a fekete lyuk”. Rossz hír, hogy valóban létezik, ám, hogy mennyire káros, az lakókörnyezetünktől, az elektromos szerkezetek számától függ, amikkel körbevesszük magunkat.

Túl sok kütyüt használunk

Elektroszmog alatt minden ránk ható elektromágneses sugárzást értünk. Az összes eszköz kibocsátja, aminek működéséhez kell az áram. A civilizáció fejlődésével ezekből pedig rengeteg lett: az okostelefonok, a wifi, a digitális televíziók csak megnövelték azt a terhelést, ami bejut az emberek életterébe. Az elektroszmog a földsugárzás, az adótornyok, a háztartási eszközök, a falban futó vezetékek, a magasfeszültségű vezetékek, a telefon, a számítógép, a wifi együttes sugárzásából áll össze, amihez a Föld radonsugárzása is hozzájön, sőt még a modern elektronikájú autók utastere is veszélyes lehet. Európai kutatások arra is rámutattak, hogy hiába ismerik az országok a problémát, a biztonsági előírások már nem nyújtanak elegendő védelmet az áram keltette hullámok ellen.

Depresszió, rák, meddőség

Minél tovább van kitéve a folyamatos sugárzásnak valaki, annál nagyobb az esélye, hogy egészségügyi problémák jelentkeznek – kortól és nemtől függetlenül. Van, aki azt veszi észre, hogy nem tud rendesen aludni, mások gyakran vannak rosszul. De okozhatnak daganatos megbetegedéseket, szív- és érrendszeri panaszokat, látászavart, fejfájást. Más depressziót érez, megint más pedig arra panaszkodik, hogy többször betegeskedik – ezeknek mind köze lehet az elektroszmoghoz. Ráadásul szélsőséges esetben mindkét nemnél meddőséget, neurohormonális fejlődési zavart is okozhat.

Speciális festék véd ellene

Ha ennyi gondot okozhat, hogy védekezhetünk az elektroszmog ellen? Lehet úgy, ha lefedjük a sugárzás forrását, de erre már építkezéskor gondolni kell: egy speciális grafitalapú festék, leárnyékolja a falban futó kábelek, konnektorok sugárzását és    nem engedi be azokat a térbe. Viszont a rádióhullámmal kommunikáló eszközöknél ez a módszer nem alkalmazható, így például a mobiltelefonon és a rádión, wi-fi antenna esetében. Ezek ellen nincs valódi védekezési lehetőség, csak ha nem használjuk őket, vagy kevesebbet.

– Egészségünk megőrzése és a környezetünk védelme érdekében legoptimálisabb, ha azon helyiségekben, ahol a legtöbb időt töltjük, mellőzzük az elektromos berendezések jelenlétét – tanácsolja dr. Borsi Lieber Katalin a Webbeteg oldalán.

Mennyire káros valójában?

Az Egészségügyi Világszervezet szerint a szervezetre ható, még elfogadható elektromos terhelés 10–20 mikrowatt négyzetméterenként, ám számos lakásban ennek a több százszorosa fordul elő, 2000–3000 mikrowatt is. Főleg a lakótelepen élők vannak kitéve ekkora mértékű sugárzásnak, ezért a panelekben élők a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságtól kérhetnek erre vonatkozó ingyenes mérést.

Így védekezzen ellene

Az elektromos berendezéseket csak a használat idején tartsa bekapcsolva, éjszakára áramtalanítsa!

Ha használja a mikrót, ne álljon közvetlen közelébe! Ha nem zár jól az ajtó, ne használja!

A mobil használatát csökkentse minimumra, ha ez nem lehetséges, mert munkaeszközként használja, vegyen fülest a telefonáláshoz!

Ne a hálószobában töltse a telefonját, se más kütyüt!

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek