Sok időre lesz szükség a baleset pontos körülményeinek tisztázására, a Borsnak megszólaló szakértők azonban úgy vélik: alighanem emberi mulasztás és nem műszaki hiba vezetett az elmúlt száz év legnagyobb hazai vízi katasztrófájához.
Kérdések sokasága vár tisztázásra a szerda éjszakai hajókatasztrófa kapcsán, hetek, hónapok múlva tisztul csak a kép. Műszaki hiba vezetett a tragédiához? Emberi mulasztás? Az időjárási körülmények okolhatók az ütközésért? Vagy a Margit híd környékén tapasztalható rendkívül erős hajóforgalom?
A Hableány városnéző hajón harminchárom dél-koreai állampolgár utazott, köztük sokan éppen a fedélzeten cigarettáztak, fényképeztek, amikor szabályosan letarolta őket a Viking Sigyn nevű hajó. A mentőcsapatok munkáját akkor és azóta is nehezíti az időjárás, és az áradó Duna, amelynek vízhozama a baleset idején elérte a másodpercenkénti 5000 köbmétert.
Ez az időjárás nem mondható rendkívülinek a hajózásban – szögezte le a Borsnak Sztankó Attila, a Panoráma Deck Kft. vezetője.
– Egy ilyen heves esőzésre fel vagyunk készülve, és általában a hajóvezető dönti el, mennyire veszélyes ilyenkor elindulni. Emellett minden hajónk fel van szerelve egy rendszerrel, aminek köszönhetően láthatják egymást a közlekedő hajók, pontosan a balesetek elkerülése végett – tette hozzá a Hableányt üzemeltető cég vezetője.
Tavasztól őszig szinte természetes, hogy rengeteg hajó közlekedik a Dunán, a turistaszezon egyik fő vonzereje a folyó és a budapesti panoráma, ami egyedülállónak számít. A cég vezetése egyébként minden hajóján, minden utasra általános biztosítást köt.
– Általában a hajózásban a mentőmellény viselése nem kötelező, de a mentőmellények és a teljes mentőfelszerelés jól látható helyen van. Amikor fölszáll az utas egy ilyen hajóra, akkor tisztában van vele, hogy hol találhatók ezek. A legénységet kiképezték arra, hogy vészhelyzet esetén gyorsan reagáljon és megfelelő módon irányítsa az utasokat és kiossza a mentőmellényeket – tette hozzá a Panoráma Deck szóvivője, Tóth Mihály.
A hajóstársadalmat megrendítette a tragédia, ám meglepettségnek nyoma sincs a balesetet követően. Több kapitány vagy hajózásban jártas szakember megjegyezte: már régóta ért egy hasonló tragédia, szerintük nem szabadna éjszakai városnéző túrákra engedni a hajókat.
Az Időkép és a rendőrség köztéri kamerái rögzítették a baleset pillanatait, a Borsnak egy szakértő elemezte a felvételeket. Dr. Tamási Zsolt, a Blue Ride Élményhajózási Központ vezetője szerint a tragédiát több tényező együttes hatása okozhatta: köztük a Duna belvárosi folyamszakaszának esti túlzsúfoltsága és a rendkívüli vízállás, valamint a rossz időjárási és látási körülmények is.
Dr. Tamási Zsolt, a Blue Ride Élményhajózási Központ vezetője szerint a tragédiát sajnos több tényező együttes hatása okozhatta: köztük a Duna belvárosi folyamszakaszának esti túlzsúfoltsága, a rendkívüli vízállási és a rossz időjárási-látási körülmények is.
- Tudni kell, hogy a Duna hajózási szempontból egyik legforgalmasabb hazai szakasza a Margit hídnál található. A szálloda hajók ezen a szakaszon hagyják el Budapestet és indulnak Pozsony irányába, a városnéző sétahajók pedig ott fordulnak meg. A jelenlegi információk alapján nehéz elemezni a Hableány balesetét, ugyanis nem tudni, hogy a hídhoz érve melyik hajó milyen hajóműveletet kívánt végrehajtani (előzés, fordulás, keresztezés), s mi volt a szándéka a kapitányoknak, de vélhetően emberi mulasztás is történt. A folyó egyébként is túlzsúfolt az esti napszakban, és ez fokozódik a turistaszezon közeledtével, amely helyzet persze a hajókon lévő biztonságtechnikai eszközökkel és a legénység fokozott körültekintésével kezelhető. A Duna budapesti szakaszának közlekedési rendje nagyon részletesen szabályozott (pl.: a követendő hajózási útvonal, a minimális sebesség (6 kilométer/óra), az előzési és egyéb hajóműveleti szabályok tekintetében). A szabályok betartása és következetes betartatása mellett persze lehet és kell javítani a szabályozáson a mostani baleset szomorú tanulságai alapján, hogy a kisebb hajók, motorcsónakok is biztonságosabb körülmények között hajózhassanak! - mondja a Borsnak.