Aktuális

A rutin segít átvészelni a beszoktatást

Zs.V. 

Létrehozva: 2019.09.01.

Az első napokban még öröm, hogy visszatérhetnek az iskolapadba, azonban ahogy megkezdődik az igazi tanítás, rögtön elszáll a gyerekek lelkesedése. A szülők még tarthatják bennük a lelket, ha jól kezelik a helyzetet.

Kerítsen nagy feneket a dolognak!

A gyerekek nem szívesen térnek vissza a kötöttségek közé, az iskolát és az óvodát is legszívesebben kihagynák az életükből. A szülők jól tudják, hogy ezt nem lehet, de szerencsére még az iskola előtt vagy a tanévnyitóra induláskor is tehetnek azért a szülők, hogy könnyebben in­duljon a kezdés.

– Az élet nagy változásait általában a rítusok segítenek könnyebbé tenni – kezdte Kozma-Vízkeleti Dániel, család-pszichoterapeuta.

– Az iskola előtti napon érdemes „ünnepséget” tartani, vagy nagyobb feneket keríteni a dolognak, így a gyerekben el lehet ültetni, hogy milyen jó lesz újra iskolába, óvodába járni – magyarázta a szakértő, aki szerint az a legjobb, ha a tanévkezdés egy nagy esemény lesz a gyerekeknek. Ilyenkor a szülők egy iskolakezdés előtti utolsó közös programot is szervezhetnek. Legyen ez egy különleges hely meglátogatása, vagy egy kirándulás, a lényeg, hogy valami olyan dolog legyen, amely nem szokványos, hanem egy különleges pillanat.

A látottakból tanul a gyerek

Ha otthon azt látja egy gyerek, hogy a szülők is nehezen, unottan vagy éppen undorral indulnak el a munkába, akkor nem kell csodálkozni, hogy ők sem szívesen fognak elindulni az iskolába, óvodába. Kozma-Vízkeleti szerint ezért nagyon fontos, hogy a felnőttek jó példát mutassanak a gyerekeiknek.

– Nem jó az, ha egy felnőtt folyamatosan szidja a munkáját, mivel így a gyerekben is az az érzés lesz erős, hogy ő ezt nem akarja, meg egyébként is minek. Viszont ha egy szülő szereti a hivatását, és lendületesen indul el otthonról, akkor a csemete is azt látja, hogy ez igen­is jó dolog, és ha anyuka-apuka szereti ezt csinálni, akkor biztosan van értelme – figyelmeztetett a szakértő, aki szerint a saját élmények megosztása is nagyon fontos, hogy egy gyerek jól vegye az akadályokat.

– Üljön le a gyerekkel, és meséljen a saját iskolás, óvodás élményeiről. Természetesen ilyenkor is a jókat kell kiemelni, hogy melyik volt a kedvenc tantárgya, vagy melyik tanárt szerette a legjobban. Azt is el lehet mesélni, hogy milyen barátságok szövődtek, az évek alatt, hiszen ez is egy pozitív dolog – adta a tippeket a család-pszichoterapeuta.

Jó módszer a beszélgetés

Az első hét még általában zökkenőmentes, viszont utána bizony jön a hiszti, hogy márpedig ők többet be nem teszik a lábukat az épület kapuján. Ilyenkor szerencsére a szülők is segíthetnek abban, hogy a gyerekek meggondolják magukat, és boldogabban térjenek vissza a csoporttársaik közé.

– Ilyenkor érdemes a gyereket elvinni egy hosszú sétára, és közben elbeszélgetni vele a problémákról. Kérdezze meg tőle, hogy mi bántja, miért nem akar visszamenni az iskolába. Ilyenkor érdemes kicsit biztatni, hogy az előző évben is volt első hét, ami nehezen ment, és mégis minden rendbe jött azután – mondta Kozma-Vízkeleti Dániel, majd hozzátette, hogy érdemes a gyerekeket ki­mozdítani a kötött hétköznapokból.

Szerinte az a legjobb, ha mindennap kimegy a család vagy az egyik szülő a gyerekkel a szabadba, és együtt vagy a csoporttársaival játszhat, ugyanis a monitor előtti szórakozás nem kapcsolja ki a fiatalok agyát. A hétvégét is érdemes megtartani a kikapcsolódásnak. A gyerek hét közben tanuljon, és írja meg a leckéit, hogy hétvégén fel tudjon töltődni. A szakértő szerint ez a felnőttekre is ugyanúgy vo­natkozik.   

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek