<p>A fájdalomtól megtört, 81 éves asszony nem hisz abban, hogy élve kerül elő a Dunából a Hableányon szolgáló fia. Kísérteties most ezt hallani, de János azt kérte: a folyóba szórják majd a hamvait.</p>
Habár a kollégái elmondása szerint a felmondásra készülődött, imádta a hajózást P. János, aki a szerda este tragikus körülmények között hét másodperc alatt elsüllyedt sétahajón matrózként tevékenykedett. Ahogy a magyar kapitány, L. László, úgy ő sem került még elő.
Feladta a reményt
Egy vidéki városban fogadta a Bors munkatársait péntek délelőtt a Hableány matrózának édesanyja. A 81 éves asszony teljesen összeomlott, keserű sírásban tört ki, amikor megtudta, miért érdeklődünk.
– Az elején reménykedtem abban, hogy a túlélők között lehet a fiam, de már biztos, hogy nincs életben szegény. Aranyos, kedves ember volt, sohasem panaszkodott rá senki, mindenki szerette – csuklott el az asszony hangja. – Ne kérdezze, hogy fel lehet-e ezt dolgozni, erre nincsenek szavak...
Az utolsó telefonhívás
János a fővárosban élt az élettársával, akivel két éve alkottak egy párt. Saját gyermeke nem volt, a párja kislányát nevelték közösen. A három évvel fiatalabb öccse az édesanyjukkal él egy városban.
– A baleset előtti nap volt a születésnapja, a párjával kilátogattak az állatkertbe. Rengeteg munkája volt, nem akartam zavarni, de ő felhívott. Akkor beszéltünk utoljára – sírja el magát.
A megtört édesanya a tragédia estéjén nem érezte jól magát, ezért korán lefeküdt. Másnap reggel megdöbbenve figyelte a korai híradásokat a tévében.
Szenvedélye volt a hajózás
– Mindig hívni szokott, ha történik valami baj, hogy tudjam, vele minden rendben van. De most nem csörgött a telefonom. Háromszor is felhívtam, de a mobilja csak sípolt. Ekkor már éreztem, hogy vele is nagy baj történt – emlékezett vissza a szörnyű pillanatokra az asszony.
Azt mondja, mindkét fia gyerekkorától kezdve imádta a vizeket, János sokat evezett a Tiszában. Korábban katonatiszt volt, de a hajózásra mindig a szenvedélyeként tekintett.
– Nem tudom, hogy jött már szóba, de annyira szerette a munkáját, hogy évekkel ezelőtt azt mondta, ha történik vele valami, a Dunába szórjuk a hamvait... Tisztességes búcsút szeretnénk tőle venni, remélem, minél hamarabb megtalálják.
A magyar hatóságok minden tőlük telhetőt megtesznek a szerdai dunai hajóbalesetet követően a mentési munkálatok sikere, az eltűntek felkutatása és a baleset körülményeinek tisztázása érdekében – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A tárcavezető Kang Kjung Vha dél-koreai külügyminiszterrel találkozott, aki a szerdai hajóbaleset miatt érkezett Budapestre. Kang Kjung Vha köszönetet mondott a magyar kormány és hatóságok munkájáért.
44 éve vezet hajót, és korábban még nem balesetezett az ukrán állampolgárságú kapitány, aki a Viking Sigyn nevű hajót irányítva hullámsírba taszította a Hableányt. A rendőrség az eddigi bizonyítékok alapján gyanúsítottként hallgatta ki, majd őrizetbe vette a 64 éves, odesszai Jurij C.-t. Információink szerint a férfi közel húsz éve áll a Viking Sigyn hajót is a flottájában tudó cég alkalmazásában. A Jurij C. védelmét ellátó M. Tóth Balázst telefonon értük utol.
– Ügyfelem teljes mértékben együttműködik a hatóságokkal, akik lehetőséget biztosítanak mindenre, ami a jogszabályok szerint megilleti. Így már hazatelefonálhatott és beszélhetett a családjával – mondta a Borsnak az ügyvéd, aki hozzátette: egyelőre senki nem tudja megállapítani, hogy mi is történhetett azon a szörnyű estén. A szakértők kirendelése még folyamatban van, ezért szerinte idejekorán került sor a gyanúsításra. Jurij C. a gyanúsítás ellen panasszal élt.
– Álláspontom szerint a gyanút még nem lehetett szakértői véleménnyel megalapozni – mondta az ügyvéd.
Mint azt korábban megírtuk, szerda este tragikus balesetben ütközött össze két hajó a Dunán. A svájci hotelhajó, a Viking Sigyn és a magyar jelzésű Hableány a Margit hídnál keresztezték egymás útját. A magyar sétahajó fedélzetén 33 dél-koreai turista és a kéttagú magyar legénység utazott, az ütközés következtében a Hableány 7 másodperc alatt teljesen elsüllyedt. A baleset következtében 7 ember meghalt, 7-en túlélték és 21 ember eltűnt. Ahogyan arról korábban beszámoltunk: a Hableány kapitányát, L. Lászlót rutinos hajósnak írták le a kollégái.