<p>Robotkézre és műlábujjakra gyűjt az amputált asztaliteniszező, akinek szervezetét egy gyilkos baktérium támadta meg. Alexa nem adta fel, életigenlése példaértékű. A kórházi ágyon eldöntötte: paralimpikon lesz! </p>
Minden tökéletes volt a 28 éves sportoló, Szvitacs Alexa életében, aki a Kecskeméti Spartacus kiváló játékosaként az első osztályban pingpongozott, kicsiket edzett, és a sikeres sportkarrier mellett az egyik legszebb magyar sportolónő is. Alexa egészen augusztusig élhetett ebben az idillben, aztán egyik napról a másikra tragikus gyorsasággal változott meg az élete.
– Otthon voltam, pihentem, amikor egyszer csak rosszul lettem. Magas lázam volt, rázott a hideg, hányingerem volt. Szerencsére ott volt a testvérem, és kihívta a mentőket, akikre három órát vártam – emlékezett a szörnyű nyári estére Alexa, akit egy debreceni kórházba szállítottak. Később az intenzív osztályra került és életmentő műtétet végeztek rajta.
– Toxikussokk-szindróma alakult ki nálam, és ennek következtében a bal alkaromat és az öszszes lábujjamat amputálták. Több mint két hónapot töltöttem az intenzív osztályon, majd megkezdődött a ma is folyó rehabilitációm – folytatta a Borsnak a sportolónő, aki – úgy tudni – vérmérgezést kapott.
Alexától mindenki azt kérdezi, hogy mi okozhatta a toxikus sokkot? Mivel még mind a mi napig vizsgálják a körülményeket, így pontos információval és részletekkel nem tudott szolgálni a Borsnak sem.
A Bors azonban úgy tudja, a toxikussokk-szindrómát kiválthatják a hüvelyben és a méhnyakban fellelhető, valamint a menstruációs vérben szaporodó méreganyagok.
Alexának az amputálást követően több hónapos rehabilitációt jósoltak, mire újra lábra áll, de a hihetetlen életigenlése és akaratereje ezt az időt három hétre faragta le, és bár még ma is gyógyul, a minap már újra asztalhoz állt. Sportolótársai meglepetésként gyűjtést is szerveztek neki, hogy mielőbb művégtaghoz jusson, és folytathassa pingpong-pályafutását.
Speciális művégtagot szeretne Alexa, olyat, amivel a labdát is meg tudja majd fogni. Ennek ára több millió forint. A gyűjtés már elkezdődött, de még nagyon sok pénz hiányzik, ezért megköszöni a fiatal lány, ha támogatják sportkarrierjét. Szvitacs Alexa a következő számlaszámon várja az adományokat: Erste Bank: 11600006-00000000-82023658
– Az asztaliteniszők közössége titokban összefogott, és szerveztek nekem egy eseményt, ami azért jött létre, hogy összejöjjön a pénz a protézisemre, ugyanis robotkézre van szükségem, illetve műlábujjakra. Mindez tizenhatmillió forintba kerül, amihez sajnos segítség kell. Eddig majdnem négymillió forint gyűlt össze, amit ezúton is szeretnék megköszönni – érzékenyült el a telefonban Alexa, akinek egyetlen percre sem fordult meg a fejében, hogy feladja asztalitenisz-karrierjét.
– Amikor kiderült, hogy amputálnak, azt mondtam a szüleimnek, hogy semmi baj nincs, én paralimpikon szeretnék lenni! Szerencsésnek érzem magam, hiszen tragikus vége is lehetett volna ennek a szörnyûségnek. A műtét után is csak az járt a fejemben, milyen hatalmas mázli, hogy a jobb kezem ép – tette hozzá az asztaliteniszező, aki ha minden jól megy, még egy aprócska cukrot is magabiztosan tud majd megfogni a csonkra helyezett chipek segítségével, amiket az agya irányít majd.
A toxikussokk-szindrómáról általánosságban egy orvost is megkérdeztünk, aki fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy nem ismeri Alexa esetét, kizárólag általánosságban beszélt a saját tapasztalatairól.
– Ez egy bakterémia, amit általában bent felejtett tampon okoz. A gyakorlatban az szokott lenni, hogy a nők elfelejtik időben cserélni, vagy az is előfordul, hogy már felhelyeztek egyet, és sietségükben még egy tampont feltesznek, így a vezetőszál felsodródik. Nem egy esettel találkoztam már. A baktérium ilyenkor méreganyagot termel, ez bekerül a vérbe és vérmérgezés (szepszis) alakulhat ki. Elkerülni úgy lehet, ha mindig figyelnek, hogy időben levegyék a tampont – mondta a Borsnak dr. Tahy András nőgyógyász.