Aktuális

Átszálló utasokra csapnak le a reptéri szarkák

Bors

Létrehozva: 2018.02.13.

Havi több száz­ezer forinttal dobhatják meg a fizetésüket a reptéren dolgozó tolvajok, akiknek az átszálló utasok jelentik a legkönnyebb áldozatot Ferihegyen. Így ugyanis lehetetlen visszakövetni, hol történt a lopás.

Ha egy utas olyan célállomásra repül a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről, hogy közben átszáll valahol, sokkal nagyobb eséllyel lopnak a csomagjából. – Később derül ki, és gyakorlatilag lehetetlen visszakövetni, hol történt a lopás. Az egyik módszer: a rakodók megnézik a bőrönd címkéjén, hova utazik az illető. Ha a végleges úti céljáig át kell szállnia valahol, már kész, ki is nézték. Ugyanis lehet, hogy csak Dallasban derül ki, hogy hiányzik valami a csomagból. Onnan nehezen követhető vissza, hogy a müncheni átszállásnál lopták-e meg, vagy esetleg még Ferihegyen – mondta lapunknak egy reptéri dolgozó. 

Névtelenséget kérő forrásunk szerint ebben a csomaglopási bizniszben nemcsak a rakodók, hanem más, reptéren dolgozók is vastagon benne lehetnek, igazi csapatmunkáról van szó.

Röntgenen látják az értékeket

A bőröndöket röntgennel átvizsgáló munkatársak ugyan nem érintkeznek közvetlenül a csomagokkal, de azt látják, ha értékes tárgy, óra, nyaklánc, parfüm lapul a csomagban – mondja forrásunk. Lehetséges, hogy valahogyan jeleznek a rakodóknak, hogy melyik bőröndöt érdemes kipakolni az értékek után ku­tatva? Hardy Mihály, a repülőteret működtető Budapest Airport szóvivője szerint ez kizárt, a röntgenesek ugyanis nem tudják a csomagokról, melyik járatra tartanak. Így információt sem adhatnak az adott járatra rakodóknak. 

– Ha repülésre veszélyes eszközt észlelnek a röntgenes átvizsgálás során, akkor a szóban forgó csomagot egy erre kialakított helyiségbe irányítják. Utóbbi azonban be van kamerázva, ráadásul rendőrök is tartózkodnak ott, jegyzőkönyvet is fel kell venni – sorolta a Borsnak a szóvivő.

Szúrópróbaszerűen vizsgálják a kollégákat

A csomagok a becsekkolástól a gép rakodóteréig kamerák előtt vannak. A rakodótérben azonban már nincs kamera, lopni csak ott lehet. De hogy juthat ki egy rakodómunkás a repülőtér területéről a lopott cuccokkal? Erről egészen elképesztő történetek keringenek. Olyat is hallani, hogy átdobják a kerítésen vagy odaadják a takarítónőnek, aztán kint átveszik, vagy a mosdóban rejtik el. Egy biztos, a budapesti repülőtéren jelenleg sokkal jobban ellenőriznek a bejövetelnél, mint kifelé. Hardy Mihály tájékoztatása szerint kifelé csak szúrópróbaszerűen vizsgálják meg a dolgozókat, de – pont a lopásoknak köszönhetően – ez a jövőben változni fog. 

Rosszul keresnek a rakodók

Úgy tudjuk, a reptéri rakodók igen rosszul vannak fizetve, rá­adásul zárt közösségről van szó. A megszerzett holmik eladásából megtöbbszörözhető a fizetésük. Hardy szerint ez azonban nem lehet magyarázat, hiszen nagyon sok ember keres Magyarországon rosszul, mégsem lopnak. A botrányok miatt múlt szombat óta minden gép pakolását rendőr felügyeli a Liszt Ferenc reptéren.

Négy cég dolgozói rakodnak

Hardy fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy a Budapest Airport munkatársai nem férnek hozzá a csomagokhoz. A rakodókat négy cég – a Celebi, a Menzies, a Budport és a Malév Ground Handling – alkalmazza, de még alvállalkozók is vannak. A Dohába tartó Babos Tímea teniszező csomagját kifosztó, azóta letartóztatott két férfi is alvállalkozókon keresztül dolgozott a reptéren. Ezekkel a cégekkel két-három évente újítják meg a szerződést, de ezt sem a Budapest Airport végzi, hanem a légitársaságok.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek