A maszkviselést már megtanultuk, de amint kilépünk a lakásból, rengeteg helyen járunk, ahol a kezünkre juthat a koronavírus. Elég egy letüsszentett bankautomata vagy a kapaszkodó a buszon – kesztyűviselés nélkül milliónyi vírus tapad a bőrre.
Forrás: Móricz István/Bors
Az ország eddig eredményesen küzd a koronavírus-járvánnyal, és ahhoz, hogy a betegség ellen is hatásosan védekezzünk és közben a gazdaság is működőképes maradjon, további fegyelemre van szükség.
Egyszerű szabályok betartásával, odafigyeléssel óvhatjuk magunkat és szeretteinket – ilyen a maszkviselés, és a kesztyűviselés is. Előbbi már megy szinte mindenkinek, a Bors utcai körképéből azonban kiderül: a kesztyűvel még nem sikerült megbarátkozni. Pedig nagyon hasznos és hathatós védelmet nyújt. Mai világunkban elkerülhetetlen, hogy a kezeinkkel tárgyakat, használati eszközöket érintsünk. Járvány idején gyakorlatilag az otthont leszámítva minden hely kockázati tényezőnek minősül.
Egyetlen érintéssel több millió vírus juthat az ember kezére
– mondta korábban lapunknak Rusvai Miklós virológus.
A Bors összeszedte a nyolc legveszélyesebb helyet, ahol nap mint nap a kezünk érintkezik a különböző felületekkel. A tömegközlekedés különböző járatain a kapaszkodókat és a leszállásjelzőket egészen bizonyosan megérintjük. A legtöbb ember a mozgólépcsőn is kapaszkodik a gumiszalagba. A jegykiadó automata érintőképernyőjét ezrek érintik meg naponta. Ugyanígy az étel és italkiadó automaták is hatalmas forgalmat bonyolítanak. A közterületek korlátait főként az idősek érintik. És bár a mobiltelefonok korában furcsán hangzik, még most is sokan használják a bevásárlóközpontok nyilvános telefonjait – jelesül épp akkor, amikor lemerült a mobiljuk.
Még több – a koronavírus-fertőzésből kigyógyult ember – vérplazmájára van szükség Magyarországon, hiszen a készítményt sikeresen alkalmazzák a súlyos állapotú fertőzöttek terápiájában
– közölte az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) tegnap az MTI-vel.
A közlemény szerint a magyar koronavírus-fertőzöttek gyógyulási esélyeinek növelése érdekében a Dél-pesti Centrumkórház és az OVSZ a lehető legtöbb, korábban PCR-pozitív, de legalább három hete tünetmentes ember jelentkezését kéri és várja.
A jelentkezők előzetes orvosi kivizsgáláson vesznek részt, ahol kérdőív, személyes beszélgetés és fizikális vizsgálat alapján szakemberek döntenek az alkalmasságról. Az eljárás során mintavétel is történik, amelynek révén speciális laboratóriumi vizsgálatokkal jutnak a szükséges információkhoz.