A Bors utánajárt - Senki sem tudja, kihez tartozik a mocskos terület.
Forrás: Purger Tamás
Sok lakó kényszerül arra, hogy maga takarítsa ki a házakkal határos gyáli erdőt. De kinek kellene elvinnie a szemetet? Nehéz kérdés.
Tévét, vécécsészét, elhullott állatokat, de építési törmeléket is leraknak a „senki földjén”. Budapest XVIII. kerülete és a szomszédos Gyál közös határán gyönyörű nyárfás erdő mentén, nyugodt környezetben élhetnek az ott lakók, ám életüket megkeseríti, hogy egyre többen pakolják ki a szemetet a szomszédos erdőbe.
Lapunknak elkeseredetten számolt be egy olvasó arról, hogy sokszor már a kutyát sem lehet megsétáltatni az erdő mentén, mert a kidobott zsákokban dögök is vannak.
– Egyik napról a másikra, az éjszaka leple alatt megjelent az építési törmelék, egyszerűen nem értem, miért nem tudják elvitetni ahelyett, hogy az erdőbe dobálják. Szóltunk az önkormányzatnak is, de még ők sem tudják, hogy kié a terület. Ez a senki földje – panaszolta lapunknak egy környékbeli.
A gyáli erdő Gyál és a XVIII. kerület határán található, így több lehetőség is felmerül a terület tulajdonosát illetően. Egy másik utcabeli család már árgus szemmel figyel minden arrajárót, sokan pedig azzal sem törődnek, hogy éjszaka, titokban dobják ki a hulladékot, hanem fényes nappal állnak meg, és kidobják az erdőbe.
– Odáig jutottunk, hogy mi magunk tisztítjuk meg a területet, ha már akkora a mocsok és a bűz. Nem olcsó mulatság, egy konténer 40 ezer forint, de inkább megcsináljuk, mint hogy a gyerekeket ne engedhessük játszani – mondta a Borsnak egy másik utcabeli.
Ők úgy tudják, a területen a Pilisi Parkerdő Zrt. az illetékes, a közterület-felügyelők így nem sokat tudnak tenni, de a probléma mindenki számára nyilvánvaló. Pedig a terület tulajdonosának kell gondoskodni az elszállításról, ha oda bármilyen hulladékot letesznek.
Évente 40 milliót visz el
A területen közösségi, illetve állami tulajdonú erdők állnak, ezek közül az állami tulajdonban levőket, vagyis a területnek csak egy részét kezeli a Pilisi Parkerdő Zrt. De a térségben minden tulajdonos ugyanazzal a problémával küzd.
– A Pilisi Parkerdő Zrt. évente több mint 40 milliót költ az illegális szemétlerakóhelyek felszámolására. Az erdei utak lezárásával megelőzni igyekszünk az illegális hulladéklerakást, a helyi önkormányzatokkal közösen pedig aktív szemléletformáló munkát végzünk. A XVIII. kerület jó példa az önkormányzattal való szoros és jó együttműködésre, a legutóbbi közös takarítási akciót a téli szezon elején szerveztük – közölte lapunkkal a Pilisi Parkerdő Zrt.