Magyarország legyőzte a koronavírust. Legalábbis így gondolja Letoha Tamás kutatóorvos, aki a Borsnak azt is elmondta: miért nem tartja szerencsésnek a maszkviselést, szabad-e fürdeni a Balatonban, illetve hol tart az ellenszer kifejlesztése.
Forrás: Dr Letoha Tamás
Vége a járványnak? Még nem teljesen, de már látni a fényt az alagút végén.
– Igen, kimondom! Fellélegezhetünk. Elég abba belegondolni, hogy Magyarországon normál körülmények között 300– 320 ember hal meg naponta.
Józan paraszti ésszel is megállapítható, hogy nálunk nem volt olyan járvány, ami tömeges megbetegedésekkel járt volna – mondta a Borsnak dr. Letoha Tamás szegedi kutatóorvos, majd kifejtette, minek köszönhető, hogy hazánk lényegesen jobban megúszta a koronavírus okozta kellemetlenségeket, mint sok más ország.
– A magyar ember alapvetően tiszta. Nálunk természetes, hogy felmosunk magunk után és betartjuk a higiénia íratlan szabályait. Sok országban ez nem teljesen így működik – magyarázta az orvos.
Polleneket gyűjt a maszk
Mivel már jóformán mindenki tudja, hogy a járvány kezd visszavonulni, felmerül a kérdés, hogy mikor felejthetjük el végre a maszkok viselését zárt tereken és a tömegközlekedési eszközökön.
– Én magam eleve nem tartom a jelenlegi szakaszban szerencsés dolognak a maszkviselést. Én is szenvedek egy allergiás betegségben, és esetemben a maszk begyűjti a pollent, és megnöveli az allergiás tünetek kialakulásának kockázatát.
Járhatnánk mindannyian egész nap szkafanderben is, de annak meg az lenne a következménye, hogy mindenkinek legyengülne az immunrendszere, és az első vírustámadásra katasztrofálisan reagálna a szervezetünk – érvelt a kutatóorvos, aki jelenleg maga is érdekelt a koronavírus elleni ellenszer kifejlesztésén dolgozó gyógyszergyári projektben.
Ne féljünk a strandtól?
A köztudatban elterjedt, hogy a közelgő nyár teljesen véget vethet a járványnak, sokan viszont az ezzel ellentétes híreket hiszik el.
– Tudni kell, hogy a koronavírus 65 fokon 30 perc alatt inaktiválható. Ez azt jelenti, hogy ha egy vírust tartalmazó folyadékot ilyen hőmérsékleten ennyi ideig melegítünk, nem kell tartanunk tőle a továbbiakban. A kórokozó leginkább cseppfertőzéssel, vagyis emberi testnedvvel terjed. Az erős napsütés azonban hamarabb elpusztítja a nyálcseppekben különböző felületekre tapadt vírusokat.
Az orvos szerint az uszodai medencékben és a természetes vízekben való fürdéstől sem kell különösebben tartanunk.
– Én gyerekkoromban vízilabdáztam, de a víz klórtartalma annyira irritálta a bőrömet, hogy a sportággal fel kellett hagynom. A klóros fertőtlenítő a vírust is megöli. Magyarországon szigorúak a népegészségügyi előírások, a medencevizet folyamatosan ellenőrizni kell. Azt ugyan nem lehet teljesen kizárni, hogy valaki egy tóban úszva elkapja a koronavírust, viszont normál szervesanyag-tartalmú hazai édesvizekben masszív koronavírus-fertőzés kialakulása elhanyagolható.
Agyba juttatott hatóanyag
– A gyógyszergyári projekt keretein belül azt vizsgáljuk, hogyan lehet különböző vírusrészecskéket használni arra, hogy hatóanyagokat különböző célszervekbe, így az agyba juttassanak. Most a koronavírust is bevontuk a kutatásainkba. Jelenleg a sejtekre gyakorolt kölcsönhatását kutatjuk – árulta el dr. Letoha Tamás, ám részletekbe nem bocsátkozott, mondván, az eljárások titkosak.
A vakcina és az ellenszer közötti leglényegesebb különbség, hogy előbbi egy olyan antigént tartalmaz, ami az immunrendszert megtanítja a védekezésre, hogy amennyiben később egy ténylegesen aktív vírussal találkozik, képes legyen legyőzni azt.
Ez vagy egy legyengített vírus, vagy a vírusnak egy része. Az ellenszer egy gyógyszer, ami a már megbetegedett embereken segít.