Forrás: Thinkstock
Nem egy trendi divatmárka, hanem borzasztó „divat” a Blue Whale, azaz a Kék Bálna. Az állatot védjegyül választó orosz és ukrán netes csoportok öngyilkosságra ösztönöznek fiatalokat. Azért a kék bálna a jelképük, mert az képes megölni magát azzal, hogy direkt partra vetődik.
A tinik a posztszovjet országokban népszerű, Vkontaktye nevű közösségi oldalon csatlakozhatnak ilyen csoporthoz, például az „F57” vagy az „Ébressz fel 4:20-kor!” nevűhöz. Itt mindenkivel felveszi a kapcsolatot egy-egy mentor, aki különböző feladatokat ad. Az ötvennapos tortúra során az alanyoknak eleinte kisebb dolgokat kell megcsinálniuk, de ezek idővel egyre durvábbak lesznek. Például magukba kell karcolniuk egy bálna képét vagy különböző feliratokat, és erről videót kell készíteniük. A végén pedig a mentor azt írja nekik: nincs más hátra, csak az élet bevégzése.
Oroszországban novemberben letartóztatták a 21 éves Filipp Bugyejkint, akit azzal vádolnak, hogy legalább tizenöt kamaszt beszélt rá az öngyilkosságra. „Boldogan haltak meg. Azt adtam nekik, amit nem kaptak meg az élettől: melegséget, megértést, kapcsolatot” – vallotta a férfi.
Az orosz sajtó szerint csak tavaly több mint százan haltak meg az országban így. Most február 26-án két 12 éves lány ugrott le egy 14 emeletes ház tetejéről Kelet-Szibériában. Más vonat elé fekve lett öngyilkos a Japán-tengernél fekvő, távol-keleti orosz városban, Usszurijszkban. De még egy ukrán parlamenti képviselő, Viktoria Szjumar is azt nyilatkozta: lánya szintén tagja volt egy ilyen csoportnak.
Faludi Viktória pszichológus szerint durván torzult személyiségre vall, ha valaki a legsérülékenyebb érzelmi korban lévő embereket vesz rá efféle szörnyűségekre. Ennek hátterében nyilván a hatalomvágy áll, és a mások feletti kontroll a mozgatórugója. A tragédiát megelőzni nem könnyű, hiszen a kamaszkor a legnehezebb időszak.
– A szülők szerepe hatéves korig kiemelten fontos, addig kell roppant szoros családi kötelékeket kialakítani a gyerekekkel. Így később, tinédzserkorban nem válnak könnyen befolyásolhatóvá, még akkor sem, ha a baráti társaságban a véleményvezérek veszélyes dolgokba sodornák őket – fejtette ki a pszichológus. – Az öngyilkos fiatalok valószínűleg nem szerető családban nőttek fel.
Ha valaki az ismeretségi körünkben levert, kerüli a társaságot, netán vágásokat veszünk észre a testén, feltétlenül keressünk szakembert!
Ha Ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja mobilról is a 116 123 ingyenes lelkielsősegély-számot, vagy keresse fel az ongyilkossagmegelozes.hu/ weboldalt!