Ha akadozva folyik le a víz, már akkor érdemes bevetni valami trükköt, hogy megússzuk a duguláselhárítás húzósabb költségeit.
Fogadjunk, hogy ön is engedett már le olyan dolgokat a lefolyóba, amiket nem kellett volna! A fürdőben a hajszálak vagy éppen a konyhában a zsíros ételek olykor-olykor visszaköszönnek. Mielőtt bekövetkezne a baj, a víz akadozó lefolyásából már láthatjuk, hogy esedékes lenne egy tisztítás. Sokan például azt hiszik, hogy kifejezetten jó a csöveknek a kávézacc.
Olaj és zsír
A legjobb, ha a közeli gyűjtőhelyre adjuk le a használt háztartási olajat, mert tönkreteszi a lefolyót. Ahogy hűl ki, úgy lesz egyre ragacsosabb, szinte azonnal ráragad a cső oldalára. Ez szinte mágnesként vonz magához minden mást, ami lekerül a csövekbe, így szépen lassan eldugítja azt. Néhány év leforgása alatt a zsír és az olaj hatalmas zsírszörnyeket képesek létrehozni, ami még a szakembereknek is feladja a leckét.
Festék
Hasonlóan működik, mint az olaj és a zsír: szépen lassan lefolyik a csövek oldalán, majd megtapadva, magába szív minden mást. E mellett azonban jó, ha tudjuk, hogy a környezetünket is károsítjuk, ha leöntjük a maradék festéket a lefolyóba. Ezt veszélyes hulladékként kell kezelni, de szerencsére már sok helyen, például külön erre a célra indított lomtalanításkor meg tudunk válni a felesleges anyagtól.
Liszt
Vízzel keveredve olyan massza lesz belőle, hogy ember legyen a talpán, aki el tudja tüntetni. Sütés-főzés után a tálat, edényt először száraz törlőkendővel töröljük át, hogy a liszt nagy része kijöjjön. Ezt a maradékot a kukába dobjuk ki, ne hagyjuk, hogy lemenjen!
Rizs és tészta
A már megfőtt ételek is tovább dagadnak, ha vízben áznak. A rizs és a tészta pontosan ezért könnyen dugóként áll meg a csövekben, ahol még több vizet vesznek fel. Ebbe beleragad a többi ételmaradék, amit leengedünk, így rövid időn belül egy hatalmas dugó alakul ki a csövekben.
Kávézacc
A legtöbb ember azt gondolja, hogy az apró szemcsék úgysem fognak semmilyen problémát okozni. És mekkorát tévednek! A vízvezeték- szerelők szerint a dugulás egyik oka, hogy sokan gondolkodás nélkül leengedik a zaccot a mosogatóba. A csövek oldalán megragadt maradékokban vagy zsírokban könnyen megtapadnak a szemcsék. De ugyanez igaz a tojásra is: hiába törjük össze apró darabokra, egy, már kezdődő dugóba könnyen beleragadnak a darabok.
A jól ismert és hasznos ecetes szódabikarbóna mellett más megoldást is bevethetünk a dugulás elhárítására, ha nem szeretnénk vegyszerekkel kezelni a csöveket.
- Kóla: Öntsünk a lefolyóba egy liter kólát, majd a mosogatótálcát zárjuk el dugóval. Az üdítőben lévő foszfor elvégzi a dolgát. Hagyjuk hatni egy órát, majd öblítsük le forró vízzel.
- Sütőpor: Na nincs otthon szódabikarbóna, akkor a sütőpor is megteszi. A lefolyóba tegyünk bele két tasakkal a porból, erre mehet egy bögrényi ecet. Ezt hagyjuk állni, majd két bögre forró vízzel öblítsük le.
- Pumpa: Kisebb dugulásnál a vécépumpa is jó lehet. Ez a módszer azonban csak akkor működik jól, ha a pumpa fejét ellepi a víz. Óvatos nyomásokkal próbáljuk meg elhárítani a dugulást.
- Konyhasó: Ugyanolyan jól feloldja a lerakódásokat, mint a szódabikarbóna. Fél pohárnyit öntsünk a lefolyóba, majd adjunk hozzá két pohárnyi forró ecetet. Egy kis idő után mehet rá a forró víz.
- Trisó: A háztartási boltokban is kapható. Felveszi a harcot a lefolyószörnyek ellen. Egy egész flakonra szükségünk lesz, hagyjuk a lefolyóban állni egy egész éjszakát.