Aktuális

Dunai tragédia: Víz alatt vontatják el a hullámsírba süllyedt Hableányt

BoBe

Létrehozva: 2019.06.06.

<p>Előbb a víz alatt egy biztonságos helyre vontatják, és majd csak ott emelik felszínre a múlt szerdán elsüllyedt Hableányt. A felfokozott várakozás ellenére a művelet kivitelezéséig még sok időre és előkészületre van szükség.</p>

A hatalmas szállodahajó, a Viking Sigyn kapitánya hibázott? Vagy esetleg a jóval kisebb sétahajó, a Hableány kapitánya vétette el a manővert? Ezek egyelőre megválaszolhatatlan kérdések, a szakértők gőzerővel dolgoznak a tragédia minden mozzanatának kielemzésén. Azonban ha majd egyszer megnevezik a felelőst, és a bíróság is megállapítja a felelősséget, a hozzátartozók kártérítési pereket zúdíthatnak az üzemeltető nyakába.

Rónai: Amerika vagy Svájc?

A philadelphiai kacsahajó vagy a Costa Concordia tragédiája kapcsán az Amerikában élő jo­gász, Rónai Péter számos tapasztalatra tett szert. A kacsahajó-baleset két ma­gyar áldozatának hozzátartozói – peren kívül megegyezve – 15 millió dollárt, azaz több mint 3 milliárd forintot kaptak. A mostani esettel összefüggésben Ró­nai a Borsnak úgy nyilatkozott: amennyiben a vizsgálatok a Vi­king kapitányának felelősségét állapítják meg, úgy két le­hetőséget lát a perek lefolytatására.

– Úgy tudom, hogy a Viking hajótársaságot megvette egy amerikai cég, aminek több európai központja is van, ezekből az egyik az érintett svájci társaság. Amennyiben sikerül az Egyesült Államokba kivinni az ügyet, akkor na­gyobb összegre számíthatnak a hozzátartozók, ami közel öt­milliárd forint is le­het. Viszont ha Svájcban tárgyalnak az ügy­ben, akkor ez lecsökkenhet akár a felére is – mondta a jogász.

Többlépcsős folyamat

Továbbra is eltűntként keresik a Hableány kapitányát, Lombos Lászlót és matrózát, Pethő Já­nost. Utóbbi családjának képviseletét dr. Magyar György látja el.

– Az egész ügy rendkívül összetett, többlépcsős és párhuzamos, de részben egymásra épülő eljárásokat eredményez, amelyek több eljárási szereplőt érintenek. Egyebek mellett meg kell vizsgálni, hogy János alkalmazott volt és ez a szörnyű eset egy ha­lálos kimenetelű mun­kahelyi balesetnek mi­nősül. Amennyiben a büntetőeljárásban a szakvizsgálatok megállapítják, hogy a Viking Sigyn hajó okozta a balesetet és a magyar hajó vétlen, akkor az összes következményért a Viking üzemeltetőinek kell helyt­állniuk. Egyelőre azonban képtelenség bármit is előrevetíteni, sem a vizsgálatokhoz szükséges időtartam, sem a vizsgálatok végeredménye nem látható még, így egy esetleges kártérítés mértéke sem prognosztizálható – mondja az ügyvéd.

Újabb holttestet találtak a hídnál

A Duna magas vízállása miatt csak Újpestig jutott el a hatalmas Clark Ádám úszódaru. Bár nagy volt a várakozás, aligha valószínű, hogy a mai napon megkezdődne a Hableány kiemelése. Pintér Sándor belügyminiszter tegnap az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának ülése után azt mondta: végül nem a Margit híd előtt emelik ki a Dunából a Hableányt. A roncsot először csak annyira emelnék meg, hogy uszályokhoz kötve a víz alatt olyan helyre vontassák, ahol a búvárok biztonságosan dolgozhatnak benne.

Szerda reggel a Margit hídnál kiemeltek egy újabb holttestet, amit késôbb azonosítottak is. Így hivatalosan még 15 eltűnt személy után kutatnak. Szedra estig még két holttest felbukkanásáról érkezett sajtójelentés: a 24.hu szerint egy áldozatot Budapesttől 50 kilométerre találhattak meg, az Index pedig arról számolt be, hogy tegnap délután egy holttest lebegett a víz felszínén a Margit hídnál. A hatóságok eddig nem adtak hivatalos megerősítést.

Kifizeti az óvadékot

Biztosan kifizeti azt a 15 millió forintos óvadékot a Viking Sigyn ukrán kapitánya, amit a múlt héten határoztak meg, miután halálos tömegszerencsétlenséget okozó veszélyeztetés miatt hallgatták ki és vették őrizetbe. A 24.hu-nak Jurij C. ügyvédje azt mondta: jelenleg nincsenek olyan bizonyítékok, amik azt támasztják alá, hogy ügyfele okozta a tragédiát. A férfi nyomkövetővel a lábán mozoghat Budapest területén. Az ügyvéd arról is beszélt, a kapitánynak megengedték, hogy beszéljen a szeretteivel.

A hirado.hu ugyanakkor arról számolt be, hogy áprilisban is ütközött a kapitány. Egy ugyancsak a Viking Cruisesnél dolgozó kollégája elmesélte: a Viking Idun nevű hajó akkor nekiment egy olajszállító tankernek. A luxushajó 171 emberrel a fedélzetén indult Antwerpenből Gentbe, amikor Jurij C. többszöri rádiófigyelmeztetés ellenére nekiütközött a tankerhajónak. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek