A Trianoni békeszerződés idején még nem élt, de Bodrogi Gyula a történelem egyik legnagyobb világégé- sét átélte. A II. világháború- ban ennivaló sem jutott a családnak.
Korabeli dokumentumok, levéltári adatok, valamint Wass Albert Tizenhárom almafa című regénye alapján készült a Nemzeti Színház azonos című előadása a Trianoni békediktátum 100. évfordulója alkalmából. A főbb szereplők között Szarvas József, Tóth Auguszta és Rátóti Zoltán mellett Bodrogi Gyula is látható Mendi, az öreg zsidó árus szerepében. Az 1920 és 1944-ben párhuzamos idősíkokon futó történet második világháború idején játszódó szakaszát Bodrogi személyesen is megélte tízéves kisfiúként.
– Amikor az igazi, véres háborús időszak volt, akkor Érdligeten voltunk. Szerencsére csak egyetlen lövés érte a várost. Viszont elképesztően éhesek voltunk. Előfordult, hogy a szomszéd gyerek éppen ette a zsíros kenyeret, miközben sírva néztem őt – emlékezett Bodrogi, aki reméli, hogy a közönséget is megfogja Vidnyánszky Attila előadása.
– Sajnos az embereket nem foglalkoztatja Trianon, csak annyit tudnak, hogy ekkor lett az ország kisebb. Hogy mennyire fontos erről darabot készíteni? A darabban azt mondom: Minden, ami megszületik, az egyszer meg is hal! Az nem mindegy, hogyan hal meg!