Magára hagyott, használhatatlan autóroncsok sokasága csúfítja el a közterületeket. Az ócskavassá enyészett járművekkel a hivatalos szerveknek is meggyűlik a bajuk: az elszállítást célzó felszólítási folyamat igen hosszadalmas.
Forrás: bama.hu
Nincs olyan autóvezető, aki valaha ne találkozott volna már az út mentén vagy valamilyen elhagyatott helyen egy-egy használaton kívüli, magára hagyott roncs járművel. Ezekből a fővárosban találjuk a legtöbbet, melyek elszállításának első számú felelőse a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság (FÖRI).
Felszólítást küldenek
A Bors kíváncsi volt, mi a helyzet ezekkel az elárvult, többnyire totálkáros, roncs kocsikkal, valamint arra, hogyan lehetséges, hogy hosszú hónapokig magányosan parkolhatnak itt-ott úgy, hogy a tulajdonosuk szó szerint rájuk sem hederít.
A FÖRI-től megtudtuk: ha a szóban forgó járműveknek van forgalmi rendszámuk és érvényes műszaki engedélyük, valamint olyan helyen parkolnak, hogy a KRESZ szerint nem akadályoznak másokat, akkor gyakorlatilag nincs mit tenni, maradhatnak, ahol vannak, amíg érvényesek a papírok.
Amennyiben írásbeli bejelentés érkezik a FÖRI-hez egy-egy roncsról, úgy 30 napon belül elbírálják a beadványt. A közterület-felügyelők a helyszínen szemlét tartanak, és ha hiányosságot találnak, akkor jegyzőkönyvet vesznek fel. Végezetül egy tájékoztatót hagynak a tulajdonos számára a szélvédőn, hogy a gépjárművét 10 napon belül haladéktalanul szállíttassa el a közterületről. Ha ezt a tulaj semmibe veszi, akkor jogi következményekkel és a járműve elszállításával kell számolnia.
Amennyiben azonban telefonon érkezik bejelentés, úgy a FÖRI egy napon belül a helyszínre vezényli az illetékeseket. Más a helyzet, amennyiben a közlekedést veszélyezteti az éppen út szélén hagyott, magányos roncs: ilyenkor a lehető leggyorsabban eltávolítják, hogy a forgalmat ne akadályozza.
Árverés vagy hulladékbontó
Miután a FÖRI elszállíttatta az autóroncsot, újra meg kell próbálnia értesítenie a tulajdonost azokon az elérhetőségeken, amelyek a gépjármű nyilvántartásában szerepelnek. Ha nyolc napon belül a tulaj nem válaszol, mindezt meg kell ismételni. Erről a rendőrségnek is tudnia kell. Összesen hat hónapon keresztül köteles tároltatni a FÖRI a járműveket egy-egy telephelyen. Ha utána sem jelentkezik az autó gazdája, akkor állapottól függően árverésen értékesíthetik, vagy hulladékbontóban megsemmisíthetik. Ez esetben minden költség a tulajdonost terheli.
Zugló egy igazi roncsteleppé vált
A hulladekvadasz.hu három éve harcol azért, hogy a közterületeket minél kevesebb járműroncs csúfítsa el. Szebenyi Péter környezetmérnök szerint azonban évről évre egyre csak nő a magára hagyott autók száma.
– Mindez arra vezethető vissza, hogy a tulajdonosok se pénzt, se időt nem akarnak áldozni arra, hogy gondoskodjanak a gépjárművük utóéletéről, holott ez is kötelességük lenne. Olyan komoly a helyzet, hogy a FÖRI is nehezen tudja elhelyeztetni a roncsokat. A fővárosban a XIV. kerület, Zugló különösen problémás helyszín: nagyjából száz autó ügyében jeleztük a problémát a hatóságoknak, sokan ugyanis lerakatnak használják a környéket. Egyesek a roncsok bontásának is nekiállnak, néhány hajléktalan pedig otthonnak használja ezeket – mondja a hulladekvadasz.hu vezetője.