Aktuális

Elkobozzák a gyógyszert, ha nincs hozzá igazolás

Címkék
gyógyszer
BoBe

Létrehozva: 2019.07.03.

Elkobozzák a gyógyszert, ha nincs hozzá igazolás

Forrás: iStock

Sokszor válhat az álomnyaralás rémálommá, ha épp a pihenésre szánt napokon betegszik meg az ember. Bármikor becsúszhat egy megfázás vagy a helyi ételek miatti gyomorrontás. Persze minden or­szágban vannak gyógyszertárak, de sokkal egyszerűbb, ha már itthon felkészül minden eshetőségre. 

– Ha felkészülten indul a nyaralásra, eleve ad magának és családjának egy biztonságot. Ilyenkor nem retteg attól, hogy mi lesz, ha nincs a táskájában épp a megfelelő gyógyszer – kezdte a Borsnak dr. Komáromi Zoltán háziorvos. – Egy másik országban, ismeretlen gyógyszerekhez vagy szaktudás kell, vagy nagyon nagy bátorság. A nyelvtudás­ról nem is beszélve – tette hozzá.

Segít a háziorvos

A legelső, amit a kis gyógyszeresneszesszerbe el kell tennie, azok a mindennapos szükséges gyógyszerei. Ezekből 4–5 adaggal többet pakoljon el, mert bármikor törlődhet egy járat vagy késhet huzamosabb ideig a vonat. Ha elővigyázatos, akkor nem lesz egy napig sem az elmaradhatatlan orvosságai nélkül. Indulás előtt mindenképp menjen el a háziorvosához, mert ő meg tudja mondani, hogy mely gyógyszerekhez kell orvosi igazolás külföldön, különben elvehetik akár a repülőre szállás előtt is. Fokozottan ellenőrzött szereknél három napnál hosszabb nyaralás esetén az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet hitelesítésére van szükség. A vény nélküli bogyókat még a legszigorúbb országokba is be lehet vinni.

„Hasmars” ellen

A nyaralás leggyakoribb és leg­ádázabb ellensége a hasmenés vagy bármilyen gyomorrontás. Ezekre a legpraktikusabb, ha aktív szenet vesz kapszulákban, mert egyből lenyelve fejti ki a hatását, és nem kell szétrágni a rossz ízű tablettákat. A gyomorbántalmakra beszedett bo­gyók sorrendje is fontos.

–  Hányinger és hányás esetére nagyon hatásos vény nélküli gyógyszerek kaphatók. Legelőször a hányinger elleni pirulát vegye be, mert a hatása után amit megiszik vagy megeszik, jobb esetben lent is marad – mondja a háziorvos.

Lázcsillapító napszúrásra

A nyaralás velejárója a napozás, so­kan nem is törődnek a figyelmeztetésekkel, mi­szerint 10–15 órá­­ig nem szabad kint lenni közvetlenül a napon. Könnyen lehet napszúrást kapni, ami lázzal és hidegrázással jár. 
– A lázcsillapítóknál három csoportot említenék meg. Az első az ibuprofentartalmú ké­szítmények, amelyek hatásosak ugyan, de savat termelnek. Az erre érzékenyek inkább másik fajtából vá­lasszanak – tanácsolja a doktor úr. – A másik két lehetőség a parace­ta­mol­tar­tal­mú­ak és az Al­gopyrin, persze a utóbbi már vényköteles termék. Le­gyen a táskában bármilyen görcsoldó és fájdalomcsillapító. A nők esetében egy menstruációs görcsölés könnyen megkeserítheti a pihenésre szánt időt. 

Talán nyáron a legegyszerűbb megfázni, ha érzékeny a klímaberendezésekre, ezért jól jöhet egy orrspray is köptető­vel vagy a megfázás tüneteit enyhítő porokkal – mondja az orvos.

Húzódásokra

Bármikor kimehet a bokája, meghúzódhat az egyik izma, vagy csak a kényelmetlen szállodai párna miatt teljesen görcsbe állhat a nyaka. Jól jön ilyenkor egy izomlazító kenőcs, ami be­masszírozva könnyen segít, hogy tovább tudja élvezni a feltöltődését. 

Rovarok ellen

Nemcsak itthon, de külföldön is szinte mindenhol bogár- és rovar­invázió van. Legyen kéznél riasztószer és a csípést ellátó kenőcs. Ha allergiás, akkor bármilyen erős allergia elleni gyógyszert is bepakolhat, hogy könnyítsen a rohamokon. 

– Ha azt veszi észre, hogy a csípése túl gyorsan nő vagy furcsán dagad, azonnal forduljon orvoshoz. Valószínűleg valami komolyabb gond lehet, amin csak szakemberrel beadott injekció segíthet – mondja a háziorvos. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek