Aktuális

Eutanázia: Kegyes halálhoz kér pénzt adakozóktól a magyar festőnő

Kóré Károly

Létrehozva: 2020.01.28.

Példa nélkül álló adakozásra kéri a vele együtt érzőket egy magyar festőművésznő. Szabadi Katalin egymillió forintot szeretne összegyűjteni ahhoz, hogy Svájcban fájdalommentesen térhessen át a túlvilágra.

Eutanázia: Kegyes halálhoz kér pénzt adakozóktól a magyar festőnő

Forrás: Facebook

Magyarországon az eutanázia nem engedélyezett, jól tudja ezt Szabadi Katalin is, aki ezért Svájcba szeretne utazni, hogy ott a kórházban odaadják neki a halálos szert.

Minden percben gyötri a fájdalom

– Elegem van már mindenből! – mondta a Borsnak Katalin, aki egy Facebookon közzétett felhívásban keres adakozókat – Nem látom értelmét, hogy tovább éljek. Nincs benne semmi jó. 65 éves vagyok, minden egyes percem fájdalomban telik. Több gerincsérv ne­hezíti az élete­met, évekkel ezelőtt mindenkit elveszítettem, akit szerettem. A férjemet és a szüleimet. Anyám annak ellenére fontos volt nekem, hogy 19 éves koromban agyhártyagyulladás utáni állapotban rakott ki otthonról – sorolta megpróbáltatásait Katalin, aki állítja: az egyetlen örömforrás az életé­ben az a nyolc kutya, amelyeket az évek során befogadott az otthonába.

– Tőlük szeretetet ka­pok, mástól csak megvetést.

„Nincsenek szuicid hajlamaim”

A festőművész úgy látja: súlyos szenvedéseitől egyedül az aktív eutanázia szabadíthatná meg. Katalin Svájcba szeretne utazni, ahol a jogszabályok lehetővé teszik a „kegyes halált”.

Svájcban engedélyezett, hogy az orvosok átadjanak neki egy szert, például halálos dózisú barbiturátot, hogy azt bevegye, és né­hány órával később örökre elaludjon.

– Már utána is jártam, mi történne velem Svájcban. Nem kérdeznek semmit, csak kikeverik a szert, amitől először elalszom, majd szépen leállnak a szerveim. A kiutazásra és az ellátásra azonban egymillió forintra lenne szükségem, de nincs ennyi pénzem. A képeimet pedig vagy nagyon olcsón akarják megvenni, vagy ingyen akarják elvinni – magyarázta Katalin.

– Senki ne értsen félre! Nincsenek szuicid hajlamaim, nem akarok öngyilkosságot elkövetni. Egyébként is, ha valakiről kiderül, hogy az öngyilkosságon gondolkodik, bezárják a pszichiátriára. Én pe­dig túlságosan gyáva vagyok ahhoz, hogy önkezemmel véget vessek ennek az egésznek.

A jogász szerint aggályos az adakozás

Mint ismert: hazánkban az aktív eutanázia semmilyen körülmények között nem engedélyezett, vagyis

szigorúan tilos a beteget orvosi beavatkozás – például egy injekció beadása – segítségével átsegíteni a halálba.

Csak három ország engedélyezi

Jelenleg csak három országban engedélyezik az aktív eutanáziát: Belgiumban, Hollandiában és Luxemburgban.

Az első két ország még kiskorúaknál is elfogadja az eutanázia iránti kérelmet, ha azok megfelelnek az előírásoknak, Luxemburgban csak felnőtteken végzik el.

Svájc, Németország, Ausztria és Finnország engedélyezi az orvos által felügyelt eutanáziát speciális körülmények között. Spanyolország, Svédország, Anglia, Olaszország és Norvégia engedélyezi a passzív eutanáziát.

Ha ezt mégis megteszi valaki, a magyar jogszabályok alapján a tette gyilkosságnak minősül. Kovácsy Zsombor egészségügyi jogász felhívja a figyelmet: a magyar jogszabályokat a magyar állampolgároknak a világ valamennyi pontján be kell tartaniuk. Ez azt jelenti, hogy hiába legális az aktív eutanázia Svájcban, magyar állampolgárok semmilyen módon nem vehetnek benne részt.

– Mindenkit óva intek attól, hogy támogasson egy olyan gyűjtést, melynek célja egyértelműen az eutanáziaturizmus elősegítése, ugyanis könnyen a bűnüldöző szervek látókörébe kerülhet.

Kapcsolódó jegyzetünk itt olvasható. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek