Az alma az egyik legnépszerűbb gyümölcs, amit főleg gyógyhatásának köszönhet. Fogyasztása napi szinten ajánlott. Számos ásványi anyagot (kalcium, nátrium, vas, réz, magnézium, kén, kálium, foszfor, cink, fluort és mangán), vitamint (A-, B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, E-, K-, J- és C-vitamin) és aminosavakat tartalmaz. Antioxidánsai közül a béta-karotin, a flavonoidok és a lutein a legfontosabb.
Gyógyhatásai: erősíti az immunrendszert, óvja a szervezetünket a hideg hónapokban a baktériumoktól. Csökkenti a gyulladások, a rák, a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, a vér koleszterin szintjét. Megelőzhetjük vele a bőr idő előtti öregedését. Antibakteriális és vírusölő hatásával hozzájárul a szájüregi fertőzések (pl. afta) kezeléséhez és a fogszuvasodás megelőzéséhez. Máj- és epetisztító, rendezi az emésztési zavarokat, béltisztító: eltávolítja a vastagbélből a rák kockázatát is növelő mérgeket és salakanyagokat. Lassítja az étkezések utáni vércukorszint-emelkedést. Véd a csontritkulás ellen, erősíti a csontokat, növeli a csontsűrűséget. Nemcsak a székrekedés, hanem hasmenés ellen is alkalmazható – gyerekeknél is. Hatása ilyenkor még erősebb, ha 1 dl kamillateát kínálunk hozzá. Gyakori fogyasztása hatásos a ráncok ellen, és csökkenti a hajhullást.
Tipp: az ízületi gyulladásra kiváló a kissé erjedt almalé.
Jó tudni: a legtöbb gyümölcs, savtartalma miatt, rongálhatja a fogzománcot, az alma különleges: a benne található fluor támogatja fogaink egészségét, de ügyeljünk arra, hogy miután megettük, igyunk vizet, ami megszabadít a felesleges savaktól.
Fogyasztása: nyersen, almalé formájában, készíthetünk belőle kompótot, levest, bort, ecetet.