Horribilis összeget emésztett fel a soroksári gyilkosság nyomozása, a több száz milliós bűnügyi költség az elkövetőt terheli. Ha R. Szilvesztert bűnösnek találják, az azt jelenti, hogy 1362 évre eladósodott.
A 2013-ban meggyilkolt Gyurik Krisztina szüleinek hatalmas megnyugvás, hogy a rendőrség minden bizonnyal megtalálta egy szem gyermekük gyilkosát. Erről a szülők jogi képviselője, dr. Surdy Miklós beszélt a Borsnak.
Hamar megkapja az aktákat az ügyészség
A jogász egyben úgy vélekedett: a bizonyítékok sokasága miatt a rendőrség már az idén lezárhatja a nyomozást. – Hátra van még a gyanúsított folytatólagos kihallgatása, valamint az elmeorvos és pszichológusi szakértői vizsgálat, amit az életellenes bűncselekményeknél minden esetben el szoktak rendelni. Ezeket követően az ügyészség viszonylag gyorsan megkaphatja az ügyet – magyarázta dr. Surdy Miklós.
330 ezer embert ellenőriztek a zsaruk
A 2015. szeptemberében induló nyomozás lottóötössel felérő vagyont emésztett fel. A múlt szombati sajtótájékoztatón elhangzott: összesen 330 ezer embert vontak valamilyen ellenőrzés alá. Voltak, akiket nyilvántartás alapján, másokat alibiztetéssel vagy híváslistákat, telefonforgalmat ellenőriztek. Összesen 391 tanút hallgattak ki az ügyben, s voltak olyanok is, akik poligráfos vizsgálaton estek át. Mindezek mellett a szakértői munka zömét a genetikai szakterület végezte, összesen 1897 DNS-mintát vizsgáltak, aminek a költsége több mint 368 millió forintba került. Ehhez hozzájön még a nyomozás többi költsége, ami összesen a félmilliárd forintot is meghaladhatja. Az elítéltek a mindenkori minimálbér egyharmadát kapják fizetségül a börtönben végzett munkájukért. R. Szilveszter gyertyacsomagolóként dolgozik, havonta 30 590 forintot kereshet. Egy rövid számítás után kiderül: legfeljebb 1362 év alatt tudná kifizetni a félmilliárdos bűnügyi költséget.
Még nem döntöttek a perről a szülők
– Ha végrehajtásra kerül sor, az elítélt először a bűnügyi költséget, aztán a családnak megítélt esetleges kártérítést törleszti. A végrehajtás előtt dönthet úgy az elítélt, hogy a kártérítést előre veszi, de egy hajléktalan esetében nincs miről beszélni – mondta dr. Surdy Miklós. Hozzátette: egy esetleges kártérítési perről még nem konzultált a családdal.