Aktuális

Felpörög a gyerek a cukortól? A szakértők megmondják!

Bors

Létrehozva: 2019.03.11.

Sok figyelmeztető mondattal találkozunk nap mint nap, van, amivel mi magunk is ijesztgetjük a fiatalabbakat, hogy jobban figyeljenek. Vajon valós dolgokkal riogatunk?

Az amerikai Daily Mail összeszedett pár olyan mondatot, amellyel már mindenki találkozott legalább egyszer az élete folyamán.

Emlékezzen vissza, hányszor mondta már például a gyerekének vagy az unokájának, hogy ne nyelje le a rágót, mert összeragad a gyomra. Egy szakértő segítségével próbálták kideríteni, hogy ezeknek valóban van-e igazságalapjuk vagy kitaláció az egész. Bár az állítások legtöbbje nem alaptalan, de némelyik nagyon is messze áll az igazságtól. 

Gyomorfekélyt okoz a csípős - HAMIS
Az orvosok egyetértenek abban, hogy ez az ember adottságától függ. Ha valaki hajlamos a gyomorsavtúltengésre, annak biztosan nem tesz jót a csípős étel, viszont akinek nincs ilyen panasza, annak nem árt meg. Ebben a helyzetben ugyanis a gyomorsav okoz problémát, ami kijöhet akár forró levestől is. 

A genetikán múlik, be tudjuk-e hajlítani a nyelvünket - IGAZ
Aki nem tudja megcsinálni, ne is próbálkozzon! Hiába tudja az egyik szülőnk ezt a trükköt, nem biztos, hogy nekünk is sikerül majd. Ehhez azt az egy gént is örökülnünk kell, aminek segítségével meg tudjuk hajlítani a nyelvünket. 

A cukor hiperaktivitást okoz - HAMIS
Sok szülő ezzel magyarázza a gyerekének, hogy miért nem kap még egy kocka csokit, pedig a cukor és a gyerek viselkedése között nincs semmilyen összefüggés. 

– Bármelyik cukorról beszélünk, ezek csak édesítenek. Az igaz, hogy a vércukorszintet megemeli, de ha nincs cukorbetegség, akkor a szervezet szépen feldolgozza a kristályokat. Ezután újra visszaáll az egyensúly. Ettől a szervezetben nem alakul ki hiperaktivitás – magyarázta dr. Komáromi.

Vizes hajjal megfázunk - IGAZ
Az amerikai dr. Haider Al-Hilaly szerint ez hamis, mivel nem csak a hideg időszakban leselkedik ránk ez a veszély.A vírusok minden évszakban jelen vannak, így akár nyáron is bejuthatnak a fejbőrön át. Dr. Komáromi Zoltán háziorvos szerint ez azonban egyértelműen igaz, hiszen mindegy, melyik testrészünk vizes, bárhol ki tudunk hűlni, ami egyenes út a megfázáshoz. 


A C-vitamin meggátolja…  - HAMIS
Dr. Haider Al-Hilaly szerint a C-vitamin önmagában nem harcol a betegségekkel, azonban nem véletlenül szükséges a szervezetünknek.

Erősíti az immunrendszerünket, ami viszont már fel tudja venni a harcot a betegségekkel, így ha rendszeresen szedjük ezt a vitamint, akkor kisebb az esélye annak, hogy ágynak dőljünk.

A monitor rövidlátóvá tesz - HAMIS
Dr. Komáromi szerint ez harminc évvel ezelőtt igaz lett volna, de ma már olyan modern a technika, hogy a szemünket egyáltalán nem bántja a képernyő.

Persze a kiszáradást nem úszhatjuk meg, főleg, ha érzékeny a szemünk és egész nap a gép előtt dolgozunk, de ennél nagyobb problémával nem kell számolni. 


A lenyelt rágó bennünk marad  - HAMIS
Ez is tipikusan a gyerekek ijesztgetésére szolgál, hogy ne nyeljék le a rágógumit. Egy darab még nem okoz problémát. Ha nem akad meg, akkor egyszerűen csak végigmegy a gyomron, beleken, majd a széklettel együtt távozik. Viszont ha egyszerre legalább tizenötöt lenyelünk, akkor ezek összeragadva már okozhatnak bajt.  

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek