Aktuális

Folytatódik az életmentő terápia Magyarországon – 46 éves női beteg is kapott vérplazmát

H. N. Zs.

Létrehozva: 2020.05.03.

A hétfői nap folyamán újabb súlyos állapotban lévő betegek kaphatják meg az életmentő vérplazma-terápiát. Az eredmények biztatóak, a kezelés esélyt adhat számukra a gyógyulásra.

A Semmelweis Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és az OrthoSera Kft. kutatói hetek óta azon fáradoznak, hogy emberéleteket menthessenek meg a reményt keltő vérplazma-terápiával. Eddig két súlyos állapotú beteget kezeltek a Semmelweis Egyetemen és további kettőt a székesfehérvári kórházban, de hétfőn újabb három súlyos beteg kaphat esélyt a gyógyulásra.

Egyre több az önkéntes

A vérplazma-terápia lényege az, hogy a már felgyógyult emberek vérében termelődött ellenanyagot használják fel a betegség leküzdéséhez, így nagyon fontos, hogy sok gyógyult önkéntesek donornak jelentkezzen.

– A legutóbbi adatok szerint eddig 153 önkéntes jelentkezett, és már 58 esetben meg is történt a mintavétel – magyarázta dr. Lacza Zsombor az Or­thoSera Kft. ügyvezetője, aki egyben a Testnevelési Egyetem tudományos rektorhelyettese is. –Természetesen továbbra is várjuk az önkéntesek jelentkezését, hiszen nem minden gyógyult felel meg donornak. Hétvégén leginkább a laborban zajlik a munka, jelenleg gőzerővel a minták mérésén dolgozunk – mutatott rá dr. Lacza.

Zajlanak a kezelések

Hétfőn a Semmelweis Egyetem két betege kapta meg a terápiát, majd a kísérlethez csatlakozott a székesfehérvári kórház is, ahol már másnap szin­tén megkezdték két beteg kezelését. A szérum beadása szövődménymentesen zajlott le mind a négy esetben.

– A kezelt betegek mindegyike súlyos állapotban van, valamilyen krónikus betegségben szenvednek. Ezek leginkább szív- és érrendszeri, illetve da­ganatos megbetegedések. A négy beteg közül három lélegeztetőgépen van, egyikük pedig oxigénmaszkon keresztül kap oxigént – mondta dr. Lacza Zsombor.

A Semmelweis Egyetem két betege egy 75 és egy 57 éves férfi, a székesfehérvári kórházban pedig egy 46 esztendős nőt és egy 64 éves férfit kezelnek. Állapotuk stabil és reményt keltő.

– Az, hogy a betegeknél a kezelés mennyire hatásos, csak akkor derül ki, mikor a tervezett húsz beteg mindegyike megkapta a terápiát. A kutatócsoportunk célja az, hogy a szérumot mindenki számára elérhetővé tegyük a jövőben – mutatott rá az ügyvezető.

Háromszáz megkeresés

Prof. dr. Vályi-Nagy István a Dél-Pesti Centrumkórház – Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet főigazgatója az Operatív Törzs szombati sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az intézményben többféle kísérleti terápiát kezdtek meg. Az egyik ilyen kísérleti terápia a vérplazma-terápia, amelyre intézményükbe nagy számmal jelentkeztek potenciális donorok. A főigazgató arra is felhívta a figyelmet, hogy Müller Cecília tisztifőorvos asszony, háromszáz megkeresést küldött ki. A tisztifőorvos levelében plazmaadásra biztatja azokat, akik már átestek a betegségen, így megfelelő immunválasz van a vérplazmájukban a vírus ellen.

Kiértékelik a sportolók mintáit

Úszók, birkózók, kerékpárosok, vívók és kajak-kenusok is jelentkeztek önkéntes vérplazmadonornak. Az, hogy kiknek a plazmája felel meg, csak a vizsgálatok után derül ki.

– Ezen a héten különböző módszerekkel megkezdődik a sportolók mintájának kiértékelése. A legfontosabb kérdés az, hogy milyen fokú védettséget kaptak, vagyis, hogy melyikük lesz jó donor. Ha minden jól megy, ezekre a kérdésekre még a héten választ kapunk - mondta el a Borsnak Dr. Lacza Zsombor.

* * *

A koronavírussal kapcsolatos legfrissebb híreket ide kattintva találja!

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek