Senki sem dobja ki szívesen a megunt, de jó állapotú cuccait. Ezen holmik hasznosítására találták ki Amerikában a garázsvásárt, ahol a tulajdonos kiárusíthatja ezeket. Az üzlet nálunk is terjed.
Eddig leginkább az amerikai filmekben láthattunk garázs-, vagy kerti vásárt, ahol a tulajdonosok ingatlanjaik területén asztalokra halmozzák a számukra már haszontalan tárgyakat. Ma már Magyarországon is hódítanak a kertbe, lépcsőházba, vagy gangra kitett motyókat árusító „házi bolhapiacok”. Budapesten leginkább a kertvárosokban és az Újlipótvárosban válik divattá.
A garázsvásárok ráadásul nem kívánnak befektetetést, szükségtelen őket bejelenteni, hiszen magánrendezvénynek minősülnek, ráadásul a Nemzeti Adó- és Vámhivatal sem keresi meg őket, ha évente 800 ezer forintnál kevesebb bevételt termelnek. Igaz, bajos is lenne, hiszen a garázsvásárokat nehezen ellenôrzi a hatóság. Kneitner Lea adószakértô szerint az eladó ráadásul nem köteles számlát adni, hiszen nem vállalkozói tevékenységet folytat.
A tahitótfalui Szabó Mónika nagy lelkesedéssel vágott bele az otthoni kirakodóvásárba. Aprócska kertjében az asztalok roskadoztak a ruháktól, játékoktól, könyvektől és egyebektől. – Tudtuk, hogy az emberek szeretnek minőségi dolgokhoz jutni olcsón. A vevők nem is alkudoztak – mondta a háziasszony.
– Szeretem ezeket a vásárokat – mondta egy vásárló Pollák Eszter. – Leila lányommal összesen 3800 forintot költöttünk, amiért két nadrágot, egy mellényt, egy pólót és öt pulcsit kaptunk. Egyébként Eszter a jövőben maga is szeretne garázsvásárt szervezni, mert rengeteg olyan holmija van, amiket évek óta ide-oda rakosgat.
A vásárlók általában az egyik közösségi portálon tájékozódnak a vásárok helyszíneiről. – 10-20 ezer forintot meg lehet keresni, ami összességében jó, de a következő alkalommal többet kell reklámoznunk a vállalkozásunkat. Szórólapozni fogunk a környéken – tervezgetett Mónika.