Ön el tudja képzelni, hogy vásárlás helyett nyomtatja az ehető húst? A hozzáértők állítják: ízében és állagában teljesen egyforma a nyomtatott és az igazi steak, csak az összetevőkben van különbség.
Az éttermekben már jövőre, otthon viszont csak pár év múlva lehet majd húst nyomtatni. Ez a technológia egy izraeli vállalat ötletén alapul, amivel hosszú távon azt szeretnék elérni, hogy a hús ne csak állatoktól származzon.
Marha- és csirkeíz
Ezzel szeretnék fenntarthatóbbá tenni az emberek életét. Egyelőre csak marha- és csirkehúst lehet majd nyomtatni az asztalra, de később más húsok is megjelenhetnek.
Akik már kóstolták a nyomtatott húst, azt mondják, hogy az állaga, sőt még az íze is hasonlít az igazira, a szakértők szerint pedig a belső értéke is hasonló, pedig a műhús csak növényi alapanyagokat tartalmaz.
Borsó és rizsfehérje
Az élelmiszer alapja borsó és rizsfehérje, amiket kis fiolákba töltenek, majd ezeket teszik a gépbe. Ez a püréállagú anyag lesz a „tinta”. A számítógépen előre megtervezett hússzeletet a gép rétegenként állítja fel. Először a körvonalat rajzolja meg, ezt kitölti, majd ezután olyan vastagságúra építi, amilyet beprogramoztak.
A nyomtatott hús azonban még koránt sincs kész, a gépből mehet egyenesen a serpenyőbe. Külsejét nézve nem tökéletes a hússzelet, mivel látszanak a nyomtatás csíkjai, de teljes mértékben visszaadja a gasztronómiai élményeket.
Magyarok is próbálták
Nem az izraeli cég az egyetlen a világon, ami ilyen technológia kifejlesztésén gondolkodott. Egy amerikai–magyar vállalat már 2013-ban próbálkozott ezzel, azonban akkor még sem ízben, sem pedig kinézetben nem hasonlított igazi húsra a végeredmény.
Forgács Gábor és csapata laborban szaporított húst használt a nyomtatás alapjául, majd ezt egy különleges edzésmódszer segítségével ehető vastagságú izomréteggé próbálták fejleszteni.