Az ország kertésze már 99 éves, és a gyep szellőztetésén kívül hosszú távú céljai is vannak. Szeretne egy országos programot indítani.
Forrás: Bánkúti Sándor
Kissé már nagyothall ugyan, szellemileg és fizikailag azonban teljesen friss Bálint György, aki a Forbes Flow rendezvényén beszélt életéről és terveiről.
– Annak idején, amikor én a televízióba kerültem, volt az a nagy társadalmi mozgalom, hogy minden valamirevaló embernek legyen biztos állása, lakása, családja és egy telke. Ezt a telket meg kell művelni, széppé teszi az ember életét. Talán akkoriban az emberek azért is vettek tízezer számra telkeket, mert az a hétvége, amit eltöltöttek ott, olyan idő volt, amikor azt csinálhattak, amit csak akartak – kezdte Bálint gazda, aki elmondta azt is, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezete ezt az évet az önellátásnak szenteli. A felhívás szerint aki csak tud, próbáljon az önellátással segíteni magán és a gazdaságon.
– Ez szerintem is nagyon fontos, mert elég sok az elhagyott, megműveletlen terület. Önellátásra lenne szükség, és arra, hogy a Magyarországon létező több mint egymillió kiskert valóban teremjen. A hétvégi kertészkedés felszabadulást jelent annak ellenére, hogy fizikai munkát kell végezni.
A beszélgetésen részt vett Gyuri bácsi unokája, András is, aki szintén kertésznek tanult, most a nagypapa internetes oldalait kezeli. Családjáról Bálint gazda azt is elmondta, nem csak az unokáját, már a nyolcéves dédunokáját is érdekli a földművelés.
– Ha végignézek a családomon, azt látom, hogy természet iránt érdeklődő, mezőgazdasággal, agráriummal foglalkozó emberek voltak, és remélem, hogy a dédunokám is az lesz. Ők nagyon szeretnek gombát gyűjteni. Kérdeztem a kis Ádámot, ki tudja-e már szedni úgy a gombát a földből, hogy a gyökere bent maradjon. Csodálkozva rám nézett, és azt mondta: „te, Gyurinagy, te azt nem tudod, hogy a gombának nincs gyökere?”. Arra nem gondoltam, hogy nyolcévesen ezt már tudja – mesélte büszkén a dédpapa.